Окружний адмінсуд Києва почав розгляд позову Української православної церкви до Міністерства культури. Перше засідання відбулося у вівторок, 22 листопада.
Як повідомив LB.ua директор Департаменту у справах релігії Міністерства культури Андрій Юраш, претензії УПЦ МП полягають у тому, що Міністерство культури не зареєструвало 11 статутів релігійних організацій. Із них 7 монастирів (в основному в Мукачівській єпархії) і 4 єпархіальні управління (Сумське, Конотопське, Чернівецьке і Львівське). Документи щодо цих статутів подавалися митрополією впродовж грудня 2014 року - травня 2015 року. Однак статути не були зареєстровані, натомість їх віддали на оцінку в експертну раду з питань релігій при Мінкультури. Після цього документи повернули церкві з пропозиціями доопрацювати і привести їх у відповідність до українського законодавства.
УПЦ МП відмовляється виправити суперечливі пункти, наполягаючи на тому, що Законом "Про свободу совісті та релігійні організації" не передбачено процедури повернення статутів на доопрацювання, а є тільки опції реєстрації або відмови. Тому церква вимагає від Мінкультури або зареєструвати статути, або відмовити в реєстрації.
"Практично кожен другий статут, який до нас надходить, ми просимо доопрацювати, щоб вони відповідали критеріям законодавства. Також ми відправили на доопрацювання документи Української православної церкви, але в той час, коли інші релігійні організації намагалися врахувати наші рекомендації, то з боку Української православної церкви ми відчули небажання комунікувати. Були навіть спроби маніпуляції: наші рекомендації намагалися заговорити, приховати. Були звернення (з боку церкви, - LB.ua) до прем'єра, міжнародних організацій із приводу нібито порушень з нашого боку", - розповів Юраш.
Юраш зазначає, що відправлення церкві статутів на доопрацювання означає, що міністерство не хотіло відмовляти в реєстрації. В іншому випадку написало б відмову.
"Справа не в статутах. Це така позиція керівництва церкви, яке хоче довести, що впливає на процеси і вирішує питання, відповідно до своїх ідеологічних установ. А вони, до речі, кореспондують з російським законодавством, чого ми не можемо допустити. З іншого боку, оскільки Мінкультури займає в цьому питанні принципову позицію, то створити конфліктну площину, в якій можна вкотре кричати про нібито порушення прав віруючих", - заявив Юраш.
Реєстрація статутів, як пояснив Юраш, необхідна для того, щоб релігійна організація могла отримати статус юридичної особи. Мінкультури розглядає статут організації і реєструє його, після чого процес реєстрації закінчує Державний реєстратор при Мін'юсті.
"Українське законодавство не передбачає реєстрацію об'єднань як завершених структур. Кожна релігійна організація є самостійною і має право на отримання юридичної особи. У деяких інших державах реєструється тільки центр. Тобто церква реєструється не як громада, а як діюча організація з вертикальною і горизонтальною структурою. У документах (поданих УПЦ МП, - LB.ua) була норма, згідно з якою замість реєстрації єпархіального центру була спроба зареєструвати єпархію як організацію, яка об'єднує багато парафій або релігійних громад. Ми не хочемо підміняти адміністративне законодавство і канонічне право", - сказав Юраш.
"У зв'язку зі значними змінами в суспільстві в більшості громад відбувся процес самовизначення. Згідно з українським законодавством, громада - це вільно створене об'єднання громадян України, які можуть змінити свою юрисдикційну підпорядкованість. Це стосується і розпорядження майном. У статутах (УПЦ МП, - LB.ua) закладалося, що громада не може приймати будь-яке самостійне рішення без затвердження іншої юридичної організації, наприклад, єпархіального священика. Тобто громада могла б бути позбавленою права розпоряджатися своїм майном. Де-факто будувалася вертикаль повної залежності (від центру, - LB.ua)", - зазначив Юраш.