Верховна Рада передбачила створення Національної комісії для реабілітації жертв політичних репресій 1917-1991 років.
За прийняття в цілому законопроекту №6574 проголосували 237 депутатів при мінімально необхідних 226.
Документ перейменовує закон "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні" на закон "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
До цього органи прокуратури були зобов'язані переглядати архівні кримінальні провадження репресованих осіб.
Ухвалений закон уповноважив Нацкомісію з реабілітації приймати рішення про визнання осіб реабілітованими або постраждалими від репресій за поданням регіональних комісій.
Нацкомісія створюється при Українському інституті національної пам'яті. До її складу входять по одному представнику від уповноваженого Ради з прав людини, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Генеральної прокуратури, Українського інституту національної пам'яті, а також наукових установ, які досліджують історію України XX століття.
Рішення комісій можуть бути оскаржені в суді, при цьому позивачі звільняються від сплати судового збору.
Нагадаємо, у квітні 2017 року Рада ухвалила в першому читанні законопроект №1170, яким пропонується встановити грошову компенсацію для жертв політичних репресій за кожний місяць позбавлення волі.
В Україні щороку третьої неділі травня відзначають День пам'яті жертв політрепресій. Він був установлений 2007 року указом президента Віктора Ющенка в пам'ять про жертви масових політичних репресій 1937-1938 рр. (Великого терору).