ГоловнаПолітика

Україна ще не досягла рівня зрілої держави, - експерт Інституту Горшеніна

У країні з активним громадянським суспільством повинні функціонувати ще й державні інститути.

Україна ще не досягла рівня зрілої держави, - експерт Інституту Горшеніна
Дмитрий Остроушко
Фото: Сергей Нужненко

Державні інститути повинні діяти незалежно від персоналій у керівництві країни, їхньої політичної волі, заявив директор міжнародних програм Інституту Горшеніна Дмитро Остроушко під час своєї доповіді в Стокгольмі.

Він зазначив, що за останні два з половиною роки в Україні відбулося багато позитивних змін. Однак часто перетворення відбуваються завдяки тиску з боку громадянського суспільства і всупереч інертному опору політичного істеблішменту.

«Україна не досягла рівня розвитку, коли державні інститути працюють, як злагоджений механізм, елементи якого функціонують незалежно від впливу персоналій. При цьому саме формування такої системи, в якій інститути діяли б незалежно від персоналій у керівництві, їхньої політичної волі, означало б проходження точки неповернення в оформленні зрілої держави. Активне громадянське суспільство, яке ми бачимо сьогодні в Україні - поза сумнівом, привід для радості. Однак необхідною умовою для нормального розвитку держави є також природне функціонування інститутів», - вважає Дмитро Остроушко.

При цьому експерт зазначив, що Україна зараз проходить шлях, який вже пройшли багато інших країн. «Складне економічне становище, незадоволеність суспільства відсутністю відчутних позитивних змін, зростання тарифів і т.д. викликають негативні оцінки, аж до відторгнення реформ, що призводить у тому числі і до зміщення електоральних симпатій на користь популістів, можливо, навіть реваншистів. Втім, так було в усіх країнах, де проводили реформи. Нерідко навіть згодом до влади приходили реваншисти. Однак головне, що процес реформ на той час ставав незворотним, реформи починали працювати і приносити свої позитивні плоди. А реваншистів при владі знову змінювали прогресивно налаштовані політики - природним, електоральним шляхом, не залишаючи більше місця для реакції. Сьогодні ми ще не можемо впевнено відповісти собі на питання, чи пройшла Україна точку неповернення», - сказав Остроушко.

Семінар «Перспективи України», протягом якого обговорювалися питання внутрішньої і зовнішньої політики, реформ, безпеки, цивільного суспільства, медіа та прав людини в Україні, пройшов у Стокгольмі. Організатори: освітній центр ABF Stockholm, Шведська мережа ОБСЄ, Шведське товариство досліджень Східної Європи. Крім директора міжнародних програм Інституту Горшеніна Дмитра Остроушка, в ньому взяли участь шведський дослідник Хенрік Халлгрен, колишній посол Швеції в Україні Андреас фон Бекерат, громадська активістка і правозахисниця Олександра Матвійчук.

LB.ua в соцмережах: