Конкурси на посади державних секретарів виграють нинішні працівники міністерств.
Такий прогнозо на круглому столі, організованому Інститутом Горшеніна і Реанімаційним пакетом реформ, дав Сергій Сорока, експерт платформи "Нова країна" і РПР.
Він пояснив, що нинішні співробітники міністерств чітко розуміють, на яку посаду вони йдуть і що будуть на ній робити. Люди не із системи не прийдуть через недопрацьоване законодавство, вважає Сорока.
"Коли нова людина потрапляє до міністерства, в нинішній ситуації вона як кошеня, яке кидають у річку - випливе чи не випливе, невідомо. Чому? По-перше, чітко не розподілені повноваження міністра, його заступників і державного секретаря. Передбачалося, що ці повноваження чітко будуть записані в законопроекті 4526-д, який досі висить у Верховній Раді і блокується, не знаю ким", - заявив він.
"Другий нормативний акт, який мав бути ухвалений, - це так звана концепція формування групи реформаторських кадрів. Усі ці кроки прописані в стратегії реформування державного управління України на 2016-2020 роки, ухваленій урядом наприкінці червня. Тобто до оголошення конкурсів мали бути виконані певні кроки, які б мінімізували ризики конфлікту між міністром, заступником і державним секретарем, ризики саботажу з боку апарату", - сказав Сорока.
"Третя проблема - це невизначеність із заробітною платою. У стратегії записано, що до цього моменту уряд мав ухвалити схему оплати праці державних секретарів і взагалі державних службовців із групи реформаторських кадрів", - пояснив експерт.
Нагадаємо, 12 жовтня Кабінет Міністрів оголосив конкурс на заміщення посад державних секретарів міністерств АПК, внутрішніх справ, екології та природних ресурсів, економіки, енергетики, інфраструктури, інформаційної політики, культури.