Нобелівську премію 2014 року з хімії отримали за дослідження флуоресцентної мікроскопії американські вчені Ерік Бетціг, Вільям Морнер і німець Стефан Хелл.
Про це йдеться на сайті Нобелівського комітету Королівської шведської академії наук у Стокгольмі.
Завдяки флуоресцентній мікроскопії можна вивчати будову різних об'єктів на дуже малих масштабах з рекордно високою розподільною здатністю. Перевага цієї методики в тому, що вона дозволяє роздивитися об'єкти, розміри яких значно менші від того, що побачить звичайний світловий мікроскоп. За допомогою флуоресцентної мікроскопії можна, зокрема, вивчати структуру окремих живих клітин і молекул у них, що важливо для створення нових ліків.
Принцип роботи показано на картинці.
#nobelprize2014 #Chemstry The principle of single-molecule microscopy: pic.twitter.com/hbDhsKOTaK
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2014
"Новаторство вчених полягає в тому, що світлову мікроскопію вони підняли до рівня нановимірів", - наголошено в прес-релізі Нобелівського комітету.
Різні сучасні методики мікроскопії впродовж кількох останніх років називали вартими Нобелівської премії. Фахівці, зокрема, передбачали отримання премії Вільямом Морнером.
У четвер оприлюднення володарів Нобелівської премії за 2014 рік продовжить Шведська академія, яка представить ім'я письменника або поета, удостоєного престижної нагороди.
Церемонія нагородження названих у середу лауреатів пройде за традицією у Стокгольмі 10 грудня, в день смерті засновника Нобелівської премії - шведського підприємця і винахідника Альфреда Нобеля (1833-1896).
Нагадаємо, 6 жовтня Нобелівську премію з медицини присудили за відкриття "GPS мозку". А 7 жовтня Нобелівської премії з фізики удостоїли японських учених за світлодіоди.