"Нафтогаз України" вимагатиме компенсувати різницю між ціною за контрактом з "Газпромом" і цінами, за якими закуповується газ для Європи в екстреному режимі. Розмір переплати становить 33,9%, написав комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко у фейсбуці.
"Газпром" у період аномальних холодів не виконав контрактні зобов'язання і не почав постачати газ, хоча до цього сам виставив рахунок за березень, який "Нафтогаз" повністю оплатив.
"Нафтогаз" упродовж фактично однієї доби повністю замістив обсяги газу від "Газпрому" на газ від європейських постачальників. Ми вже пояснювали, чому не "підстрахувалися". Зокрема, через те, що ціни на газ в Європі в ті конкретні дні доходили до 1 тис. доларів за тис. куб м (а іноді і перевищували), і якби ми купували газ на ті дні "для підстраховки", то вся вартість газу лягла б нам на збитки, які ніхто не мав би компенсовувати. Тому ми і не купували по 1 тис. доларів", - зазначив Вітренко.
Українці проявили солідарність, відгукнулися на заклик "прикрути", зменшили споживання, що дозволило "Нафтогазу" не відбирати газ з транзитних потоків, додав він.
"Ми разом показали Європі, що Україна - надійний транзитер, а Росія - ненадійний постачальник газу. Це важливо, враховуючи те, що Європа повинна знайти в собі сили відмовитися від "Північного потоку-2". Тепер "Газпром" повинен нам виплатити компенсацію за невиконання контрактних зобов'язань з поставки газу в березні, про що його вже офіційно попереджено", - написав Вітренко.
За оперативними даними, середньозважена ціна газу від європейських постачальників у березні цього року перевищила ціну газу від "Газпрому" (після її зниження відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу) на 33,9%. Уся ця переплата буде виставлена "Газпрому" для компенсації.
"Для України ситуація була складною. Але ми гідно з неї вийшли. Не втратили кошти (ті, хто "прикрутили", ще й додатково зекономили :). Заробили репутацію. І головне - показали самі собі і всім навколо, що в нас згуртована нація, яка здатна адекватно відповідати на зовнішні загрози", - підсумував комерційний директор "Нафтогазу".
Нагадаємо, після перемоги "Нафтогазу" в Стокгольмському арбітражі "Газпром" відмовився відновлювати поставки газу в Україну і заявив про початок розриву чинних контрактів з "Нафтогазом".
З 2 березня в Україні введено п'ятиденний національний план дій для економії газу. Він передбачає переведення генеруючих компаній з газу на мазут, закриття дитсадків, шкіл і ВНЗ, рекомендацію промисловості економити газ.
"Нафтогаз" і польська нафтогазова компанія PGNiG підписали контракт про термінову поставку газу. Поставки почалися 2 березня о 6-й ранку через вузол Германовіце, що з'єднує польську і українську газотранспортні системи.