ГоловнаБлогиБлог Олександра Рудоманова

Картку не приймаємо, давайте готівкою

Уявіть ситуацію: ви хочете розрахуватися карткою за батон у магазині, а там кажуть: "Терміналу немає, давайте готівку". І ви засмучені без батона йдете додому, бо усю готівку залишили дома. Чи мають право такі заклади не приймати картку та куди скаржитися, якщо її не прийняли, розповім далі.

Фото: пресс-служба НБУ

Якщо ви хочете розрахуватися карткою у місті, де населення менше 25 тисяч осіб, цілком можливо, що вам не вдасться цього зробити, адже законодавство зобов'язує певні категорії підприємців встановлювати термінали лише у більших містах. До такої категорії належать продавці підакцизних товарів (алкогольні напої, пиво, тютюн, пальне), тому у них має бути термінал для розрахунку картками. Якщо термінал відсутній, на підприємця можуть накласти штраф 8500 грн.

Якщо вам відмовляють у розрахунку карткою, дізнайтеся інформацію про суб'єкта господарювання (ця інформація знаходиться у куточку споживача, часто у фіскальному чеку). Після чого заповніть шаблон на сайті Держпродспоживслужби, вказавши усю інформацію про заклад. Якщо маєте, додайте чек або його копію. Але якщо чеку немає, нічого страшного, не скрізь їх видають (але інформацію про заклад і суб'єкт господарювання вказувати обов'язково!).

Також потрібно роздрукувати звернення, підписати, а потім відскановане відправити на електронну пошту або листом на звичайну пошту. Без підпису звернення не дійсне.

Окремо зазначу, що якщо вам продають алкогольні напої, тютюн, пиво, а фіскальний чек не видають, сміло залишайте звернення до Фіскальної служби на урядовий контакт-центр або за телефоном 1545, вказавши назву закладу та точну адресу, з вимогою провести фактичну перевірку по невидачі фіскального чеку, бо заклад ухиляється від акцизного податку.

Тепер трошки законодавства.

Згідно зі статтею 215.1. Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; пальне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів.

Згідно з постановою КМУ від 29 вересня 2010 р. №878, заклади, які провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які відповідно до закону використовують реєстратори розрахункових операцій, обов'язково мають мати термінал для оплати карткою у населених пунктах, де живе більше 25 тисяч громадян.

Згідно з пунктом 2 статті 17 закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне використання електронних платіжних засобів з урахуванням режиму роботи та обов'язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України. Порушення цього пункту, згідно зі статтею 23, тягне за собою накладання штрафу у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тому якщо вам відмовляють у розрахунку карткою, пишіть скаргу в Держпродспоживслужбу. Після погодження інспектори вийдуть на позапланову перевірку закладу та притягнуть винних осіб до відповідальності.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram