ГоловнаСуспільствоВійна

Leopard 1. Безцінна допомога

Перші танки "Leopard 1" з програми відновлення через кооперацію Німеччини, Данії та Нідерландів уже в Україні. Йдеться також про ініціативу EUMAM – євросоюзівський проєкт навчання наших військових. Захід готує нам не тільки машини.

Саме з “Лео-1” локомотивами виступили німецький "Rheinmetall", бельгійська "OIP Land Systems" і уряди цих країн.

Дійшло навіть до того, що для навчання бійців ЗСУ мобілізували техніку з музеїв – використовували навчальні “Лео-1”, поки готували стройову бронетанкову. 

Ремонт танків, модернізація, навчання екіпажів, постачання боєприпасів і ЗІП, відвантаження навіть тягачів і майстерень – організм у вигляді танкового батальйону під ключ.

Танк Леопард 1А5 в Україні.
Фото: twitter.com/clashreport
Танк Леопард 1А5 в Україні.

Узагалі-то, ще до війни приватні компанії скуповували танки “Лео-1”, модернізували їх до А5 і продавали в умовні Еквадор, Чилі та Бразилію.

Попри те, що машини аж ніяк не травневий цвіт і навряд чи протистоятимуть на рівних сучасним, але здатні виконувати безліч завдань розвідки, вогневого прикриття та підтримки піхоти. 

А з танками можуть воювати ударні вертольоти, ПТРК, дрони, розумні снаряди на кшталт “Смарта” та “Бонуса”, міни з ударним ядром – є чимало сил і засобів, коли без боїв на кшталт Курської дуги на полі догорають десятки коробок.

Фото: 80 окрема десантно-штурмова бригада

Бо танк з гарною оптикою та тепловізором може цементувати оборонні порядки піхоти, діяти у складі маневрової групи з глибини, у дірах між опорними пунктами, не доводячи справу до битв з танками. 

Хоча і в чоло зі своєї 105 мм гармати “Лео-1” пробиває не гірше за снаряд “Манго” в Т-72. Це, на секунду, під 500 мм гомогенної броні з відстані 2 км танк попереднього покоління. 

А в Т-72Б, котрих предосить на фронті, лобова броня – 480 мм, тож “Лео-1А5” не те що не поступиться Т-62, а ще може покусати новіші машини. 

Щоправда, “Лео-1” протипоказані дії в забудові – практично будь-який гранатомет, навіть давній одноразовий РПГ-22, гарантовано прошиває його. 

Навіть з додатковою навісною бронею, як у канадців в Афганістані, швидше за все, буде безліч проблем після влучення.

Колишні данські Leopard 1A5 на складах у Німеччині
Фото: NDK
Колишні данські Leopard 1A5 на складах у Німеччині

Просто танк виробляли тоді, коли не було технічної можливості врятуватися від кумулятивного струменя. 

Це вже пізніше з'явилися багатошарова композитна броня і динамічний захист. Коли будували "Leopard 1", можна було тільки маневрувати і не потрапляти під удар. 

Ось саме під це і заточували машину – 850-сильний двигун, хороша цейсівська оптика, командир може через перископ вказувати ціль навідникові, балістичний обчислювач, тепловізори першого покоління після модернізації. 

Модернізація німецького основного бойового танка Leopard на заводі Rheinmetall AG в Унтерлюсі, Німеччина, 6 червня 2023 р.
Фото: EPA/UPG
Модернізація німецького основного бойового танка Leopard на заводі Rheinmetall AG в Унтерлюсі, Німеччина, 6 червня 2023 р.

Концепція раннього виявлення, ідентифікації, першого пострілу та швидкої зміни позиції. 

Як і виходить зараз – від прильотів з верхньої півсфери, ударів ПТУР з підривом над баштою чи FPV-дронів не захищені навіть добре броньовані та модернізовані Т-90М, не кажучи вже про старший на два покоління танк. 

Тому тоді гонка щита та списа привела нас туди, де ми перебуваємо – танки не перестали бути загрозою для піхоти, проте їх не використовують на глибину заправки баків – лише каруселі та вогонь із закритих позицій. 

Навчають бійців Сил оборони і данці, і німці – обидві країни активно використовують призов резервістів і довгий євро добровольцям.

Українські військові проходять навчання на танку Leopard 1 під наглядом німецьких і данських інструкторів у тренувальному центрі Бундесверу, 5 травня 2023 року.
Фото: EPA/UPG
Українські військові проходять навчання на танку Leopard 1 під наглядом німецьких і данських інструкторів у тренувальному центрі Бундесверу, 5 травня 2023 року.

Данія використовує Ютландський полк: їхні хлопці пересіли на "Leopard 2а4" ще 2008 року, але на службі досі є фахівці, які працювали на "Leopard 1". 

У німців справи гірші: у них у місії бере участь дедалі більше резервістів – перші “Лео” зняли з озброєння ще 2003-го. 

Держава звертається до військових пенсіонерів, платить їм гроші, щоб навчати українців – Берлін якщо береться допомагати, то робить це ґрунтовно.

Ситуація на фронті зараз досить проста. Обидві сторони використовують стрілецькі частини. Не мотострілецькі – стрілецькі, як діди у Другій світовій.

Від ЗСУ витікають відео, на яких видно, як готують підрозділи на Т-64А, голому, з-під паркана. Противник використовує батальйон Т-55 – танк, який реально застав Сталіна, це не перебільшення. Казали, що ці танки застосовуватимуть як доти. А пішли вони в 1431 полк РФ воювати на лінії – такі справи. 

Тож тут мова не про те, що дарованому коневі в зуби не дивляться, це постачання просто безцінне. 

Той самий довжелезний північний кордон, і Харків, і протидесантні заходи біля Одеси й на фланзі Херсона, і Білорусь, і заходження диверсійних груп вимагатимуть підтримки важкої техніки.

Цифрова рація означає стабільніший, ніж у противника, зв'язок.

Система управління вогнем, балістичний обчислювач, лазерний далекомір і стабілізація гармати – можливість вражати рухому ціль з першого пострілу.

Українські військові проходять навчання в тренувальному центрі Бундесверу, 5 травня 2023 року.
Фото: EPA/UPG
Українські військові проходять навчання в тренувальному центрі Бундесверу, 5 травня 2023 року.

А якщо ви першими побачили ціль і вразили її – вже не так важливо, які в неї ТТХ.

Хоча ціль виявить радше не танк, а “Мавік”, за наведенням із західного супутника або стратегічного БпЛА, з РЛС, що з Чорного моря промацає перекидання танкового полку росіян. 

І битися будуть не танки, а прилетить уночі колишній сільськогосподарський дрон і скине РКГ-3 на башту противникові. 

Або рознесуть “Бонусами” ще на етапі, коли ворог скупчується в посадці. 

А “Лео-1” просто всадить кілька снарядів у бліндаж і допоможе штурмовим групам просунутися вперед або опрацює із закритої позиції острів на Дніпрі.

Танки Leopard 1 Збройних сил Бельгії
Фото: aa.com.tr
Танки Leopard 1 Збройних сил Бельгії

Бо чи мало завдань у його 105 мм гармати і двох кулеметів? 

Сьогодні йдеться про кількасот танків на піку – 170 уже пообіцяли, десь до 300 доступні для покупки та модернізації. 

У перспективі це танків на кілька бригад, які впливатимуть на оперативний рівень конфлікту. 

Дуже пощастило, що наш тил – це декілька перших економік планети. Які навіть з танка другої половини минулого сторіччя можуть зробити адекватну ситуації машину.

Український Леопард 1А5 у камуфляжі
Фото: twitter.com/praisethesteph
Український Леопард 1А5 у камуфляжі

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram