ГоловнаСуспільствоЖиття

Рада підтримала закон про штрафи за моральне або фізичне насильство в школах

За цькування дітей відповідатимуть батьки або вчителі.

Рада підтримала закон про штрафи за моральне або фізичне насильство в школах
Фото: livejournal.com

Верховна Рада підтримала за основу законопроект №8584 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу".

Про це повідомляє телеканал "112 Україна".

Згідно із законопроектом, "булінг" визначається як "моральне або фізичне насильство, агресія в будь-якій формі, або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати людину своїм інтересам, які мають ознаки свідомого жорстокого ставлення".

В Адміністративному кодексі пропонується введення штрафу від 340 до 850 гривень (якщо кривдникові менш ніж 16 років - штраф виплачуватимуть батьки). Повторне порушення впродовж року передбачає штраф від 1700 до 3400 гривень.

Якщо педагог, керівник або засновник установи освіти замовчували про випадки булінгу - його буде оштрафовано на суму від 850 до 1700 гривень.

Також передбачаються зміни до закону "Про освіту" - в частині визначення поняття "булінг", а також прав і обов'язків учасників освітнього процесу. Так, керівника установи освіти пропонують зобов'язати оприлюднити заходи протидії булінгу і контролювати їх виконання, а батьків і дітей - повідомляти про відомі їм випадки насильства.

Проте в Головному науково-експертному управлінні висловили низку зауважень до законопроекту. Зокрема, підкреслюється, що булінг - це складне явище, яке охоплює не тільки і не стільки насильство з метою підпорядкувати людину своїм інтересам.

"Багато дій, які охоплює поняття "булінг", уже регулюються Адміністративним і Кримінальним кодексами. І тут дуже важливо, що за кримінальні порушення як, наприклад, побої групою осіб або ж приниження людської гідності передбачена кримінальна відповідальність, до якої можна притягнути з 14 років (тоді як до адміністративної - тільки з 16 років). Найскладніше - ззовні помітити соціальне знущання: систематичне приниження почуття гідності потерпілого шляхом ігнорування, ізоляції, уникнення, виключення - все це знаходиться поза межами регулювання КУпАП або КК", - ідеться у висновку головного науково-експертного управління.

Тому пропонують застосувати заходи для запобігання порушенням, а не покарання за них, а закон - повернути авторам на доопрацювання.

Нагадаємо, в серпні поліція Одеської області почала розслідування за фактом жорстокого побиття однолітками дівчинки-підлітка в Одесі. Інцидент набув розголосу після того, як відео побиття з'явилося в інтернеті. Батьків учасниць бійки притягнули до адміністративної відповідальності за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення ("невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків з виховання дітей"). Також було відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 КК ("хуліганство, вчинене групою осіб").

10 вересня в київській школі учень восьмого класу сильно травмував учительку, вдаривши її стільцем по голові, а потім завдав травми ножицями в спину.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram