Громадські організації рекомендують Кабінету Міністрів на посаду аудитора Національного антикорупційного бюро колишнього прокурора США Марту Берш, колишнього прокурора Іспанії Карлоса Кастресану або директора Європейського управління боротьби з шахрайством (OLAF) Джованні Кесслера.
Про це представники організацій повідомили на брифінгу.
Берш раніше працювала федеральним обвинувачем у прокуратурі в Каліфорнії, а також очолювала відділ боротьби з організованою злочинністю і керувала боротьбою з шахрайством у сфері цінних паперів.
"Основною заслугою для України є те, що вона домоглася вироку Павлові Лазаренку... Вона дуже добре орієнтується в українських реаліях", - зазначив виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.
Іншим кандидатом є іспанський прокурор Кастренсана. 2005 року його призначили прокурором із кримінальних справ Верховного суду, а 2007 року делегували на службу в Міжнародну комісію боротьби з безкарністю у Гватемалі (CICIG), де він працював до 2010 року. Він також працював в управлінні ООН, що бореться з наркотиками і злочинністю, і у відділі закупівель ООН. Був обраний членом Ради міжрегіонального науково-дослідного інституту ООН з питань злочинності та правосуддя.
"Він очолював створену ООН міжнародну комісію з боротьби з безкарністю у Гватемалі... Він безліч разів відвідував Україну, а також надає консультації українським правоохоронним органам", - додав Юрчишин.
Третім кандидатом пропонують італійця Кесслера - юриста і прокурора, з лютого 2011 року він генеральний директор Європейського управління боротьби з шахрайством. З 2006 по 2008 рік обіймав посаду італійського верховного комісара з питань боротьби з контрафактною продукцією. З 2014 по 2015 рік був членом конкурсної комісії з відбору кандидатур на посаду директора НАБУ.
"Він зарекомендував себе з найкращого боку. Брав участь у відборі директора НАБУ", - підкреслив Юрчишин.
Ці кандидатури запропоновано від громадських організацій "Реанімаційний пакет реформ", Transparency International Україна і "Центр протидії корупції".
Нагадаємо, згідно зі ст. 26 закону "Про НАБУ", щорічно проводиться незалежна оцінка ефективності діяльності агентства, в тому числі шляхом випадкового аудиту кримінальних проваджень. Цей аудит проводить комісія з трьох осіб, яких щорічно визначають Президент, Верховна Рада і Кабмін.
16 березня Верховна Рада знову не змогла заповнити свою квоту в комісії зовнішнього контролю з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності НАБУ. Члени комітету запропонували парламенту розглянути дві кандидатури - британця Найджела Брауна і американця Роберта Сторча. Частина депутатів вважає, що Браун - кишеньковий кандидат влади, який забезпечить їй контроль над НАБУ, оскільки ця комісія може ініціювати звільнення директора Бюро Артема Ситника.
Перша невдала спроба обрати аудитора НАБУ відбулася 23 лютого.