У музейному комплексі "Мистецький Арсенал" відкрили виставку "Ефемероїди. ХХ століття в плакаті", на якій представлені українські, польські та литовські плакати.
Виставка досліджує, як за допомогою плаката проявлявся вплив на масову свідомість упродовж минулого століття. В експозиції представлені рекламні плакати, військові, пропагандистські, екологічні і так далі.
Перлина виставки - плакати Альфонса Мухи, привезені з музею етнографії НАН України у Львові.
"Ефемероїди" розділені на три смислові блоки, пов'язані з людиною, війною і тоталітаризмом.
"Плакат розглядається як масовий продукт, засіб комунікації, який здатний формувати візуальну культуру суспільства, диктувати модні тенденції, пропагувати світоглядні установки", - вважає співкуратор виставки, історик Анастасія Чередниченко.
Усього над експозицією працювали чотири людини. Як повідомляє прес-служба "Мистецького Арсеналу", робота над виставкою тривала рік.
У рамках "Ефемероїдів" важливою складовою буде лекційна програма.
Потрапити на лекції та покази можна за вхідним квитком або за абонементом.
Розклад освітньої програми:
21 жовтня, п’ятниця, 18:30 – Чехословацький андеграунд після 1968 року – Петр Плацак (Чехія, Прага)
22 жовтня, субота, 16:00 – Візуальна метафора як ідейно-пластичний ресурс творення образу в плакаті – Віталій Шостя (Україна, Київ)
26 жовтня, середа, 18:00 – Реклама як мистецтво – Олеся Драшкаба (Україна, Київ)
28 жовтня, п’ятниця, 18:00 – Візуальний диспозитив: ікона, дзеркало, кіно, екран – Леся Кульчинська (Україна, Київ)
29 жовтня, субота, 16:00 – Глобальне послання і чутливий діагноз: про що говорить нам плакат на межі століть – Маріуш Кноровський (Польща, Варшава)
2 листопада, середа, 18:00 – Кінець соцреалізму – початок формування національної ідеї в українському плакаті – Ірина Вештак (Україна, Київ)
3 листопада, четвер, 18:00 – Від емансипації до мобілізації: жінки на радянських плакатах 1920–1930-х років – Катерина Кобченко (Україна, Київ)
5 листопада, субота, 18:00 – Візуальні культури незгоди у Сполучених Штатах і Кубі – Деніел Белград (США, Тампа)
10 листопада, четвер, 18:00 – «Креолізована війна»: функція та місія політичного плаката в інформаційному просторі України в період ІІ світової війни – Олександр Маєвський (Україна, Київ)
12 листопада, субота, 16:00 – «Солідарність»: історія і інтерпретація соціального руху – Єжи Клімчак (Польща, Гданськ)
16 листопада, середа, 18:00 – Екоплакат – непотрібний VS необхідний – Олег Векленко (Україна, Харків)
17 листопада, четвер, 18:00 – Від монстрів до жертв: радянські військовополонені на плакатах нацистської Німеччини та Радянського Союзу – Тетяна Пастушенко (Україна, Київ)
19 листопада, субота, 16:00 – Від одного медіуму до іншого: минуле, теперішнє і майбутнє образу – Девід Кроулі (Великобританія, Лондон)
Кинопокази, програмиа «Мілітаризація повсякденності: мій ворог – твій ворог»:
4 листопада, п’ятниця, 18:00 – Мультагітпроп – збірка ранньої української радянської анімації. Презентує Анна Онуфрієнко
11 листопада, п’ятниця, 18:00 – Демонізація ворога та воєнна пропаганда. Взаємовплив тексту і зображення у пропагандистських фільмах: «Битва за нашу Радянську Україну» (реж. Олександр Довженко, 1943) та «Ми їдемо в Німеччину» (реж. Георг Дальстром, Українфільм часів окупації, 1943). Презентує Олександр Маєвський.
18 листопада, п’ятниця, 18:00 – Іграшкові війни: «Ювілейне Свято Весни в Міттенвальді» (Фільмова служба пласту, реж. Зиновій Елиїв, 1947) та «Казка про Хлопчиша-Кибальчиша» (реж. Євген Шерстобитов, 1964). Презентує Анна Погрібна.
25 листопада, п’ятниця, 18:00 – «Ефемерна пропаганда» – збірка британських і американських агітаційних мультфільмів 40–50-х років. Презентує Олександр Телюк.
Воркшопи:
30 жовтня, неділя, 12:00 – Верифікація та фактчекінг візуальних матеріалів – Михайло Кольцов (Україна, Київ).
8 листопада, вівторок, 16:00 – Empathy and Environmentalism in American Visual Arts (семінар проходитиме англійською мовою) – Деніел Белград (США, Тампа).
13 листопада, неділя, 12:00 – плакатний дизайн – Олена Соломадіна (Україна, Київ)
На воркшопи треба реєструватись за адресою [email protected] або по телефону (044) 288 52 26.
Дитяча програма:
«Радянська (анти)утопія» – дослідницьке заняття для старшокласників
«Створи свій плакат» – воркшоп для молодшої та середньої школи
Выставка будет длиться до 27 ноября.
Виставка триватиме до 27 листопада.