Прес-секретар президента США Джош Ернест розповів про мету відправлення в Тегеран $400 млн готівкою в січні 2016 року. Він спростував підозри в тому, що ці гроші стали викупом за звільнення Іраном чотирьох американців.
"Сполучені Штати при президенті Обамі ніколи не платили викупу для забезпечення звільнення несправедливо затриманих в Ірані американців. Ми не будемо платити викупи в майбутньому", - заявив Ернест на брифінгу в Білому домі, інформує РБК.
Водночас він пояснив, що на той час було прийнято стратегічне рішення про укладення ядерної угоди з Іраном і для її втілення необхідно було врегулювати давні конфліктні ситуації.
Сплачені гроші були частиною давньої суперечки. Останній іранський шах Мохаммад Реза Пехлеві ще до Ісламської революції 1979 року заплатив за придбання у США великої партії зброї. Однак після революції монарх утік, до влади прийшли ісламісти, і зброю так і не доставили в Іран, а гроші американці не повернули. Іран звернувся з позовом до суду в Гаазі.
Йшлося про $400 млн, на які за цей час було нараховано $1,3 млрд відсотків, загалом у рамках цього спору США мали повернути Ірану $1,7 млрд. Кошти було заморожено через санкції, накладені на Іран. Ернест пояснив, що гроші виплатили готівкою, оскільки в той час санкції ще були чинними і переказати їх Ірану іншим способом було неможливо.
3 серпня 2016 року про таємне відправлення готівки в Тегеран написала газета The Wall Street Journal. Видання зазначало, що через деякий час після отримання грошей влада Ірану звільнила чотирьох ув'язнених у країні американців, у тому числі журналіста The Washington Post Джейсона Резалана. Усі звільнені мали подвійне ірано-американське громадянство. Американці, у свою чергу, випустили з в'язниць сімох іранців.
За даними видання, дерев'яні палети, на які повантажили євро, швейцарські франки та іншу валюту, помістили у транспортний літак без будь-якого маркування.