24 квітня у Києві до річниці Чорнобильської аварії відкриється документальний художній проект "Під саркофагом".
Документальна інсталяція розташується на Європейській площі в підземному переході між Українським домом та Національною філармонією. Відкриття заплановано на 14:00.
В анотації до виставки сказано, що проект показує наслідки використання "мирного" атома в умовах тоталітаризму. А місце проведення організаторами - Інститутом національної пам'яті, Архівом Служби безпеки та Центром вивчення визвольного руху - вибрано неспроста.
"Підземний перехід - місце, яке дозволяє відчути ефект перебування в замкнутому просторі зони ураження або ширше - закритого від світу СРСР", - пояснюють організатори. Вони закликають подивитися на катастрофу ширше, ніж просто на техногенну аварію.
Історик Володимир В'ятрович переконаний, що катастрофи на ЧАЕС не вдалося б уникнути в будь-якому разі. І причини цього не техногенні, хоча до 26 квітня (коли стався вибух на АЕС - ред.) сталося 5 аварій, 29 аварійних установок, 63 випадки відмови обладнання, - причини у системі управління країною.
"Це була аварія цілої тоталітарної системи. Проект "Під саркофагом" показує паралелі між мутаціями живого організму внаслідок радіації і мутаціями суспільства внаслідок "совка", який ми досі переживаємо", - кажуть автори виставки.
Інсталяція працюватиме щоденно з 25 по 29 квітня.
28 квітня відбудеться лекція історика Володимира В'ятровича "Катастрофа імені Леніна: Чорнобиль у документах КДБ".
Автори проекту: Володимир В'ятрович, Ольга Сало, Ярина Ясиневич.
Докладніше прочитати про захід можна на сторінці у Facebook.