У Харкові 23 березня відбувся контрольний запуск дослідницької ядерної установки "Джерело нейтронів". Про це повідомила прес-служба президента Петра Порошенка, який разом із послом США Джеффрі Пайєттом взяв участь у запуску у Харківському фізико-технічному інституті.
Проект розроблено за підтримки США в рамках програм про нерозповсюдження ядерної зброї. Установка "Джерело нейтронів" дасть можливість проводити України сучасні дослідження в різних областях науки і техніки, розробляти практично весь спектр радіоізотопів для потреб медицини і промисловості, а також вирішувати проблеми ядерної енергетики, продовжувати терміни експлуатації атомних електростанцій.
"Це перша ядерна установка світового значення, розроблена українськими фахівцями за роки незалежності", - підкреслив глава держави.
Порошенко заявив, що новітні технології, застосовані в цьому проекті, роблять фізично неможливою будь-яку аварійну ситуацію.
Наукова ядерна установка призначена для отримання нейтронів і використання їх у фундаментальних і прикладних дослідженнях, а також для навчання і підготовки фахівців для атомно-енергетичної промисловості України.
Нагадаємо, у квітні 2010 року під час візиту у США тодішній президент Віктор Янукович пообіцяв, що Україна позбудеться високозбагаченого урану за технічної та фінансової допомоги США.
22 березня 2012 року Україна в повному обсязі виконала взяті на себе зобов'язання, забезпечивши вивезення до Росії за сприяння США і МАГАТЕ останньої партії високозбагачених ядерних матеріалів з Харківського фізико-технічного інституту.
У рамках реалізації двосторонніх домовленостей зі США Україна отримала еквівалентну кількість низькозбагаченого урану і відповідне обладнання. Крім цього, за фінансування США почалися роботи з будівництва на базі Харківського фізико-технічного інституту установки-джерела нейтронів.