США ввели загороджувальні мита на поставку обладнання для сонячної енергетики з Китаю - від 31 до 250%, пише РБК Україна. Для багатьох китайських фірм це рівнозначне закриттю американського ринку.
Рішення, яке минулого тижня ухвалило міністерство торгівлі США, слід розглядати як лобістський успіх групи європейських компаній на чолі з німецькою Solarworld. Вони домагалися загороджувальних мит для китайських фірм, аргументуючи це тим, що компанії з КНР порушують конкуренцію, маючи потужну підтримку з боку держави.
Уряд США визнав ці аргументи обґрунтованими, і тепер продукцію найбільшого у світі виробника сонячних модулів - китайського концерну Suntech - і компанії Trina Solar обкладатимуть митним збором у розмірі 31%. Обидві ці фірми пішли на співпрацю з американською владою. Натомість тим китайським компаніям, які цього не зробили, запропоновано сплачувати мито за ставкою 250%. Для них це рівнозначно забороні експорту в США.
Для Китаю загороджувальні мита на ввезення сонячних батарей є сильним ударом, оскільки благополуччя китайських фірм дуже сильно залежить від експорту. Нові митні тарифи починають діяти негайно, а в жовтні їх розмір знову переглянуть. Рішення Вашингтона викликало в Suntеch негативну реакцію: директор концерну з продажів Ендрю Біб заявив, що воно "не відображає існуючих реалій конкурентної боротьби".
Топ-менеджер зазначив, що високого рівня рентабельності його фірма досягає в першу чергу завдяки зниженню витрат виробництва. Біб пообіцяв, що продовжить своє спілкування з мінторгом США для того, щоб довести неправомірність введення штрафних санкцій.
А ось глава Solarworld Франк Асбек упевнений, що США відновили на своєму ринку рівність шансів. "Тепер ми сподіваємося, що і Єврокомісія візьме приклад", - заявив він у бесіді з Handelsblatt. Німецький концерн посилено лобіює в Брюсселі введення аналогічних загороджувальних мит для Китаю. "Незаконна торговельна практика китайців руйнує ринок техніки для сонячної енергетики та загрожує знищити безліч робочих місць", - зазначив Асбек. Рішення щодо початку Єврокомісією відповідного розслідування мають прийняти влітку.
Занепокоєння німців цілком обґрунтоване: вся "сонячна" галузь переживає період глобальної цінової війни. У США, приміром, уже збанкрутували Evergreen і Solyndra, в Німеччині - Solon, Solar Millennium і Solarhybrid. А компанії Q-Cells і Conergy ведуть боротьбу за виживання.