ГоловнаСуспільствоВійна

Про українське небо і його оборону. Прогноз на 2026 рік

Минулого тижня ми написали про підсумки роботи ППО України у 2025 році. Нині прогноз на 2026-й. Тут слід підкреслити, що цей прогноз — не викрадений з ворожого ГШ план на 2026 рік, це лише математичний аналіз тенденцій, які прозирали у 2025-му. Математика рівня середньої школи, без інтегралів і диференціалів, усе простенько, по-домашньому.

За умови збереження поточних тенденцій боротьби в повітрі противник зможе завдавати авіаударів двома-трьома сотнями БпЛА за ніч, у масованих ударах задіюватиме по шість-дев'ять сотень і впродовж року здійснить дві-три спроби перевантажити нашу ППО супернальотами.

На виробництві «Герані - 2» у РФ
Фото: скрин
На виробництві «Герані - 2» у РФ

Росія за місяць зможе зібрати/купити/виготовити від шести до восьми тисяч БпЛА. Щоб підготувати «суперналіт», слід напружено працювати 10–20 діб. По ракетах: виробництво — 90–120 ракет на місяць; оперативний резерв ракет для масованого удару, тобто 60–120 штук, накопичать за місяць. 

Робимо висновок, що противник не зможе щомісячно завдавати масованих ракетних ударів, але чотири-шість разів на рік організовуватиме комбіновані масовані удари і постійно авіаудари БпЛА. 

Організаційні, військово-технічні й можливості ОПК дозволять противнику щодоби проводити нальоти по 100–250 БпЛА, два-три рази на місяць — по 300–500 БпЛА й один масований по 500–800 БпЛА. Два-три рази на рік слід очікувати суперударів по 800–1200 БпЛА і 60–120 ракет.

У січні (орієнтовно між 5 і 15) ворог здатен на суперналіт по енергетиці та з нагоди свят (Різдва за старим стилем): 600–1000 БпЛА й 30–80 ракет (накопичив у грудні 2025-го). 

У лютому масований комбінований удар 400–700 БпЛА та 20–50 ракетами нам можуть завдати з нагоди річниці повномасштабного вторгнення або як політичний сигнал після накопичення відповідних ударних можливостей у січні. 

Березень-квітень: накопичуючи до літньої наступальної компанії, ворог буде економити й атакувати мінімумом ракет і по 300–500 БпЛА в нальоті. 

Запуск крилатої ракети з корабля РФ
Фото: chas.news
Запуск крилатої ракети з корабля РФ

Травень — час демонстративних ударів, насамперед з нагоди річниці побєдобесія. Очікуємо одного-двох ударів по 40–70 ракет і 500–800 БпЛА. 

Червень-липень — пауза, регулярні нальоти по 200–400 БпЛА з метою виснаження української ППО, адже в цей час росіяни фокусуються на подіях на фронті. 

Серпень — або суперналіт на День Незалежності, або серія потужних ударів після накопичувального періоду в попередні місяці; слід чекати на 800–1200 БпЛА та 60–100 ракет. 

Вересень-жовтень — зниження інтенсивності, початок тиску на енергетику після її відновлювального періоду й напередодні опалювального сезону; 300–600 БпЛА, 20–40 ракет. 

Листопад-грудень — один-два супернальоти по об’єктах енергетики після тривалого накопичення ударних засобів; 900–1200 БпЛА і 80–120 ракет.

Дуже висока ймовірність ударів — серпень, листопад-грудень, висока — січень, лютий, травень, середня — березень-квітень, червень-липень. 

Ключовий стратегічний висновок: 2026-й не буде роком великих ракетних кампаній. Він стане роком постійного тиску дронами з рідкісними, але дуже потужними піками. Противник муситиме економити ракети, масово масштабуватиме виробництво й застосування БпЛА, діятиме календарно і тиснутиме психологічно, а не хаотично.

F-16 в українському небі
Фото: Повітряні сили ЗС України / Air Force of the Armed Forces of Ukraine
F-16 в українському небі

Про нашу ППО можна зробити такі припущення: за підсумками 2025 року доведена спроможність ППО стабільно відбивати щодоби нальоти до 250 БпЛА; з напруженням, але керовано — 500–600 БпЛА за добу; на межі критичного навантаження, але зі збереженням усіх функцій системи — 800–1000 БпЛА. Тисяча повітряних цілей сьогодні є верхньою межею нашої ППО.

Звісно, у ворогів є калькулятор, і вони так само прораховують нашу ППО. Ризиком (ризик не означає колапс) у 2026 році стане повітряний наліт 1200–1500 БпЛА й 60–100 ракет одночасно кілька діб поспіль. За таких умов зросте кількість пропущених, а ППО буде змушена обирати пріоритети, а не прикривати все згідно з поточним планом.

Перевантаженням системи ППО України може стати ситуація, коли впродовж двох-чотирьох діб противник завдаватиме ударів 1500+ БпЛА за ніч. Цей сценарій ворог зможе реалізувати за умови виробництва й накопичення засобів повітряного нападу протягом місяців. Удар буде вкрай затратним і не менш складним для повторення.

Тому сірими у 2026 році вважатимуть будні, коли атакуватимуть 200–300 БпЛА (600–900 на піку). 

Наша ППО у 2026-му зберігатиме стійкість під час масованих ударів (до тисячі повітряних цілей за удар). Перевищити цей поріг ворог зможе лише у виняткових, ресурсно затратних для нього сценаріях.

ППО України залишатиметься критично залежною від наявності боєкомплекту, кількості і боєздатності мобільних вогневих груп, наявності і боєздатності системи РЕБ ППО та підтримки наших партнерів.

Мобільні вогневі групи протиповітряної оборони бригади «Рубіж»
Фото: МВС
Мобільні вогневі групи протиповітряної оборони бригади «Рубіж»

Віктор КевлюкВіктор Кевлюк, експерт Центру оборонних стратегій