Відтепер держфінансування науки в Україні може здійснюватися у формі грантів. Відповідне розпорядження було прийнято Кабміном, повідомляє пресцентр.
Відзначається, що грантова система дозволить сильніше зорієнтувати дослідження на потреби держави і розшити канали державної фінансової підтримки вчених.
«Цим документом ми запропонували в корені нову філософію бюджетного фінансування української науки - грантової підтримки. Ця форма - загальноприйнята у світі, але ми, на жаль, практично не використовували її для державної підтримки науки та інновацій», - підкреслила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
Раніше держфінансування науки відбувалося двома способами: як бюджетне фінансування діяльності наукових установ або ж в форматі укладення договорів на виконання розробок.
У цих випадках держава була замовником і кінцевим власником результатів. Це обмежувало можливості впровадження створених технологій і викликало сумніви щодо доцільності державі бути власником прав інтелектуальної власності на розробки в галузях, які вже приватизовані.
Таким чином, грантова підтримка буде своєрідним способом державно-приватного партнерства вчених і суспільства.
Права на інтелектуальну власність, яка буде створена під час досліджень за рахунок грантів, будуть належати самим ученим, а не державі. Придбане обладнання також буде залишатися у власності одержувачів грантів.
Повідомляється, що гранти надаватимуться тільки на конкурсній основі і не більше ніж на 3 роки. Порядок відбору буде визначати сам грантодавець, попередньо погодивши його з Міністерством науки.
Нагадаємо, школярам з особливими освітніми потребами можуть продовжити навчання на 2 роки. Йдеться про учнів інклюзивних класів початкової і базової школи. На кожному з цих рівнів навчання може бути продовжено на 1 рік.
Це питання буде вирішувати команда психолого-педагогічного супроводу, відповідно до індивідуальної освітньої траєкторії, погодивши це з батьками або законними представниками школяра.