ГоловнаСуспільствоЖиття

Україна почала шукати заміну Бразилії в космічному проекті "Циклон-4"

Витрати української сторони на реалізацію проекту - $592 млн.

Україна почала шукати заміну Бразилії в космічному проекті "Циклон-4"
Фото: nkau.gov.ua

Державне космічне агентство України (ДКАУ) шукає нового закордонного партнера з реалізації проекту створення ракетно-космічного комплексу (РКК) "Циклон-4" замість Бразилії.

Про це повідомляє "Інтерфакс-Україна".

Зазначається, що ситуація з проектом РКК "Циклон-4" розглядалася днями на колегії ДКАУ. Згідно з озвученими під час колегії даними, фактичні витрати української сторони на реалізацію проекту складають на сьогодні $592 млн.

"Сьогодні це інвестиції держави в можливість мати незалежний доступ у космос, але якщо проект не буде завершений, ці витрати перетворяться на втрати", - зазначив в.о. голови ДКАУ Юрій Радченко.

Він також озвучив одне з першочергових завдань для подальшого просування проекту.

"Важливо на цьому етапі провести повний аудит проекту і визначити причини і обставини, які не дозволили його реалізувати спільно з Бразилією", - підкреслив Радченко.

Нагадаємо, укладений між Бразилією та Україною у 2003 році договір про довгострокову співпрацю щодо використання ракети-носія РН "Циклон-4" на пусковому центрі Алкантара був в односторонньому порядку денонсований бразильською стороною влітку 2015 року. Згідно з процедурою, рішення про денонсацію договору, набуло чинності влітку 2016 року.

У Києві допускали, що рішення Бразилії з розриву співпраці могло бути ухвалене під політичним тиском: бразильці розраховували на поглиблення співпраці з РФ. У новій ситуації Україна озвучила плани зі створення альтернативного перспективного стартового майданчика для РН "Циклон-4" в Північній Америці.

Будівництво наземного комплексу РКК "Циклон-4" у Бразилії було розпочато восени 2010 року, площа стартового комплексу склала близько 50 га. Ступінь готовності РН "Циклон-4" становить сьогодні близько 90%. Перший пуск РН "Циклон-4" з космодрому Алкантара з українським КА "Мікросат" і КА Nano Jasmine Токійського університету планувався на кінець 2014 року. Вартість проекту, згідно з раніше озвученими даними, оцінювалася в $488 млн, розподіл часток сторін 50% на 50%. Фінансування велося частково за рахунок бюджетних, частково - за рахунок кредитних ресурсів.

У 2016 році керівництво ДКАУ заявило про виявлене під час перевірок неефективне розпоряджання ДП "КБ "Південне" ім. Янгеля" (Дніпро) державними кредитними ресурсами під час реалізації проекту РКК "Циклон-4".

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram