Народний депутат України Борислав Береза назвав основні порушення з боку антикорупційних органів України в кримінальному провадженні стосовно відстороненого від посади голови Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова і пояснив, чому державі, можливо, доведеться за них заплатити. Про це він написав у своєму блозі. "Дуже шкідливо вранці спілкуватися з правозахисниками і суддями ЄСПЛ (Європейський суд прав людини, - ред.).
Але зате це спілкування прекрасно пояснює, до чого призвели порушення у справі Насірова. Після всього почутого вважаю, що адвокати Романа Насірова повинні виписати подяку. І не одну, а кілька", - пише Береза.
За словами нардепа, всього так званих "подяк" є чотири: "Перша подяка виписується співробітникам НАБУ за те, що вони зачитали підозру Насірову, коли він не був при тямі. На відео він виглядає таким, а розуму провести огляд і задокументувати його в них не вистачило. Звичайно, адже красива картинка понад усе. Всі учасники шоу думали про ефектність. А треба було задуматися про ефективність. А крім цього, на знак вдячності впишуть-таки те, що дії були після 22:00, що є грубим процесуальним порушенням. І якщо для більшості громадян слова "процесуальне порушення" є порожнім звуком доти, доки вони самі не потрапили в подібну ситуацію, то для ЄСПЛ - це причина виправдати Насірова та зобов'язати Україну фінансово компенсувати порушення. Ми з великою ймовірністю отримаємо програш у справі "Насіров проти України", - пише він.
Друга "подяка", за словами Берези, йде тим, хто "помістив Насірова в клітку в суді". "Знаючи те, що Україну більш ніж 10 років лаяли в європейських судах за клітки, суддя або представники НАБУ дозволили помістити Насірова в клітку і цим порушили 3 статтю Європейської конвенції з прав людини. Тому що, згідно з рішеннями ЄСПЛ, розміщення підозрюваного, а отже, наразі ще не визнаного винним відповідно до рішення суду, в клітку, фактично визначає те, що він фізично небезпечний для суспільства або може втекти із залу суду. Крім того, суспільство може сприйняти людину, поміщену в клітку, як уже винного. Сукупність цих двох чинників може тягнути на порушення 6 статті Конвенції - Право на справедливий судовий розгляд. Це відразу розвалює справу і фактично виправдовує підозрюваного. Про це не могли не знати співробітники НАБУ і суду", - написав він.
Нардеп вважає, що третя "подяка" йде до тих активістів, які поїхали до судді додому. "Вітаю, сам факт такого приїзду розглядається в ЄСПЛ, як спосіб тиску на суд, і є неприпустимим. І з цим нам уже найближчим часом доведеться розбиратися в ПАРЄ - виправдовуючись і намагаючись мінімізувати наслідки", - написав нардеп.
"Четверта подяка йде до "великих друзів" України, які, заблокувавши Насірова в суді, порушили 5 Статтю тієї ж Конвенції", - додав він.
За словами народного депутата, всі перераховані вище факти вже зафіксовані в ЄСПЛ адвокатами Насірова. "З огляду на все це я можу сказати, що Україна цю справу програє завдяки учасникам з боку звинувачення, через їхню некомпетентність і непрофесіоналізм. Різниця між злочинцем і правоохоронцем в тому, що злочинець порушує закони, а правоохоронець зобов'язаний його покарати винятково з дотриманням законів . Якщо ж порушити закон, то грань між ними стирається, і ми отримаємо тих самих злочинців, але з повноваженнями від держави. Мене дратує корупція в Україні, дратують судді, які часто приймають рішення, дбаючи про особисті інтереси, бісить неповороткість правоохоронців і злить те, що ніхто з високопоставлених злодіїв і корупціонерів не покараний. Але це не привід порушувати закони і вбивати надію на те, що в Україні можлива побудова правової держави. з нас роблять країну аборигенів", - зазначив Борислав Береза.