ГлавнаяПолитика

У пошуках голови

Київська область вдруге за цей рік втратила очільника державної адміністрації. Після гучного затримання заступника голови ОДА при отриманні хабара Петро Порошенко звільнив із займаної посади керівника області Максима Мельничука. Тепер команда президента у роздумах - кому довірити стратегічний регіон. Головний претендент від БПП - чинний в.о. голови ОДА Лев Парцхаладзе не поспішає оголосити про свої амбіції з огляду на корупційний скандал. Натомість на владу в регіоні всерйоз претендує керівник київської "Батьківщини" Костянтин Бондарєв.

 

Ігор Любко
Фото: ru.tsn.ua
Ігор Любко

Генеральна прокуратура відкрила осінній сезон гучних затримань. Слідчі ГПУ спільно зі співробітниками Національної поліції 9 вересня узяли при отриманні хабара заступника голови Київської ОДА Ігоря Любка. За версією прокурорів, чиновник у змові головою ОДА Максимом Мельничуком вимагали у керівника обласного АПК 200 тисяч гривень «за неперешкоджання у подальшій трудовій діяльності». Посередником при передачі хабара став начальник управління Департаменту охорони здоров’я Київської ОДА Юрій Пуденко.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у свою чергу стверджує, що Любко та Мельничук вимагали у керівника департаменту АПК області свою «долю» з виплат фермерам компенсації з бюджету у розмірі 15 млн. грн.

«Оскільки по їхньому розумінню така сума без відкату виплачена бути не могла, почали вимагати частину коштів, які начебто отримала зазначена керівниця департаменту, погрожуючи звільненням», – зазначив Аваков.

Наступного дня, 10 вересня, президент Петро Порошенко звільнив Максима Мельничука з посади колишнього голову Київської ОДА. Того ж дня чиновник зник, а його будинок обшукали й опечатали. Дружина Мельничука Галина стверджує, що «озброєні люди привезли з собою підставних понятих».

Фото: прес-служба президента

Учора агентство РБК-Україна з посиланням на джерело у Генеральній прокуратурі повідомило, що Мельничук провів минулі вихідні… на території Києво-Печерської лаври в Києві.

Згодом його адвокат Юрій Сухов у ефірі телеканалу «112-Україна» заявив, що екс-голова Київської ОДА нікуди не тікав, а «просто відпочивав», відмовившись при цьому уточнювати, де саме зараз перебуває його підзахисний.

При цьому, дивним чином Мельничук подав у відставку ще 1 вересня. Хоч деякий час активно спростовував цей факт.

«Рішення буде прийнято тоді, коли його прийме Адміністрація (АП, – LB.ua). Я ніколи ніяких заяв не робив, ніякими провокаціями в житті не займався, мені вистачає інформаційних приводів. Нехай цю інформацію (про відставку, – LB.ua) коментують ті, хто поширює такі чутки. Я займаюся своєю роботою», – заявив Мельничук в коментарі LB.ua 5 вересня.

Через день він уже не був настільки категоричним, заявивши в ефірі «112-Україна», що не буде ні підтверджувати, ні спростовувати інформацію про свою відставку: «У мене є домовленість з вищим керівництвом держави не коментувати цю ситуацію, тому що дуже багато роботи. У нас сьогодні відбувалася обласна рада, приймалася зміна до бюджету області. Будь-яка така інформація є в певній мірі негативною для роботи обласної адміністрації».

Заступник Мельничука і чинний виконувач обов’язків голови ОДА Лев Парцхаладзе стверджує LB.ua, що затримання Любка і відставка Мельничука не пов’язані між собою.

Фото: Макс Левин

«Ми всі знали, що він написав заяву про відставку. У четвер було рішення Кабміну з цього приводу. Те, що сталось у п’ятницю (затримання Ігоря Любка, – LB.ua) ніяк не пов’язано, – каже він. – Силовики займалися своєю роботою і не узгоджували дії. Це просто накладка. Нам важко зрозуміти причини, чому він пішов у відставку. Мельничук цього не коментував і навіть заперечував».

У зникненні колишнього шефа Парцхаладзе також не бачить нічого дивного: «Людина просто розгубилась і не знає, що робити. Дай Бог, щоб його адвокат правильно підказав, як діяти. До того ж у Нацполіції на нього прямих звинувачень немає, є тільки підозра. Він сам зацікавлений у тому, щоб з'явитись і працювати зі слідством».

«Рішення про ступінь причетності Мельничука і, відповідно, вжиття заходів з розшуку, буде ухвалено за фактом аналізу проведених обшуків та оперативних матеріалів судом. Розшук не виключений», – переконаний натомість Арсен Аваков.

Мельничук був черговим парашутистом, обраним «по кумівству» і займався не так справами області, як вирішенням власних інтересів, а тому цілком міг бути причетним до отримання хабара, вважає голова Київської обласної організації ВО «Батьківщина».

Фото: Facebook/Константин Бондарев

«На жаль рівень корупції проходить і на найвищих рівнях. Тому хабар цілком міг бути. Не зважаючи на закон про децентралізацію, на посади губернаторів надсилають «парашутистів». До Мельничука у нас був Шандра. Він ніякого відношення до Київської області не мав – просто чийсь кум. Так само призначили й Мельничука. Вони займаються вирішенням власних проблем, а не проблемами області. Губернаторів треба вибирати через відкритий чесний конкурс. Для цього потрібно внести зміни до Конституції», – каже Бондарєв LB.ua.

Петро Порошенко призначив Мельничука головою Київської ОДА 3 лютого 2016 року після звільнення за власним бажанням Володимира Шандри.

На момент призначення Мельничук обіймав посаду віце-президента Національної академії аграрних наук України. З 2010 по 2011 рік працював заступником міністра аграрної політики в уряді Миколи Азарова.

Мельничук – виходець із впливової «аграрної» родини: його батько – академік НАН України та НААН України, Герой України і впродовж 30 років ректор одного з чільних сільськогосподарських вишів країни – Національного університету біоресурсів і природокористування.

Джерела LB.ua в Київській обласній раді стверджують, що і Шандру, і Мельничука рекомендував мер Києва Віталій Кличко, точніше, його «сірий кардинал» Вадим Столар. «Хоч Березенко також міг бути причетним до його призначення», – припускає співрозмовник LB.ua.

***

Поки що обов’язки голови ОДА виконує Лев Парцхаладзе. Як він заявив LB.ua, до моменту, поки Максим Мельничук не підпише усіх необхідних документів про своє звільнення, коментувати перспективи свого призначення він не буде.

«Губернатор буде вибраний на конкурсній основі. Це може бути абсолютно невідома, нова людина. Я над висуванням своєї кандидатури ще не задумувався. Бо процедурно потрібно, щоб Мельничук склав повноваження. Тому поки не коментуватиму», – каже Парцхаладзе.

Голова Київської обласної ради, представник «Батьківщини» Анна Старікова каже LB.ua, що депутати спробують завадити президентові в черговий раз призначити головою ОДА «свою» людину, яка не буде обізнана в питаннях області.

Фото: Facebook/Ганна Старикова

«Якщо оголосять кандидатуру Парцхаладзе на пост губернатора, обласна рада зробить спільну заяву голів фракцій вже найближчим часом. Як орган місцевого самоврядування ми будемо наполягати на дотриманні чинного законодавства в частині проведення публічного прозорого конкурсу на посаду голови КОДА, – зазначає голова Київської облради. – Для нас принципово, щоб людина призначена за результатами конкурсу була місцева, обізнана з проблематикою і потребами області. Треба закінчувати з практикою випадкових призначень «парашутистів», а також тих, хто приходить з метою збагачення. Відповідальність за кадрові призначення у виконавчій владі, як і результати подальшої роботи лежить на Порошенку. Дана ситуація – кадровий голод, який можна побачити по всій вертикалі».