Верховна Рада України на сьогоднішньому пленарному засіданні визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в Гаазі (Нідерланди) щодо вчинення злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Росії та керівниками терористичних організацій ДНР і ЛНР.
За ухвалення проекту заяви до Гаазького трибуналу №1887 у цілому проголосував 271 депутат при мінімально необхідних 226.
Ухваленням заяви Рада визнала юрисдикцію Гаазького трибуналу щодо злочинів на Донбасі і вирішила звернутися до Суду з метою встановлення винних у вчиненні з 20 лютого 2014 року донині злочинів, а також для притягнення до кримінальної відповідальності вищих посадових осіб Росії, керівників ДНР і ЛНР й інших осіб, установлених прокурором суду.
У заяві українського парламенту зазначено, що збройна агресія Росії проти України триває з весни 2014 року, через що анексовано Крим, захоплено терористами частину Донецької та Луганської областей, загинули тисячі українських громадян, зокрема діти, отримали поранення тисячі людей, зруйновано інфраструктуру Донбасу, а сотні тисяч громадян мусили покинути свої будинки.
Наголошено, що останнім актом насильства з боку військових підрозділів Росії і підтримуваних цією країною бойовиків-терористів став обстріл із систем залпового вогню "Град" мирного населення в житлових кварталах Маріуполя Донецької області 24 січня 2015 року, в результаті якого загинули понад 30 мирних жителів, зокрема дві дитини, і було поранено більш ніж 100 осіб.
Заява також акцентує увагу на тому, що Росія продовжує постачати найманців і зброю, з якої бойовики-терористи вбивають громадян України.
Рада доручила Кабінету Міністрів і Генеральній прокуратурі зібрати матеріали і доказову базу для звернення до Гаазького трибуналу, беручи до уваги, що наведені протиправні дії містять ознаки тяжких і особливо тяжких злочинів проти людяності та воєнних злочинів, що підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.
Нагадаємо, Україна підписала Римський статут у січні 2000 року, але 2001 року Конституційний Суд визначив, що окремі його положення не відповідають Конституції і його дотримання можливе лише після внесення змін до Основного закону.