Жодній людині, яка перебуває в колонії, не можуть заборонити листуватися.
Про це заявив голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров, коментуючи рішення керівництва Менської колонії заборонити Юрію Луценкові передавати листи на свободу.
"Це грубе порушення. Раніше були обмеження щодо кількості листів залежно від режиму. Тепер і їх скасували. Залишилася цензура. За законом, кореспонденція засуджених підлягає перегляду", - сказав захисник.
"У кожній колонії є така посадова особа, яка переглядає всі листи засуджених на предмет інформації, яка, на думку цього цензора, не повинна виходити за межі колонії. Це превентивні заходи з метою запобігання можливих злочинів. Якщо цензор не бачить нічого незаконного, і лист ні до чого не підбурює, лист надсилають поштою", - зазначив експерт.
Він додав, що конфіденційною за законом повинна бути переписка тільки з Європейським судом, прокурором, Уповноваженим Верховної Ради з прав людини й адвокатом. Але на практиці конфіденційності не зберігають. Часто розклеюють конверти і переглядають листи, але засуджений не може нічого довести.
"Я думаю, Луценко протестує проти того, що його кореспонденцію переглядають. Окрім того, на свободу можуть не передавати праці, а не листи політика. Можливо, це великі рукописи, цензор не хоче переглядати", - сказав Захаров.
Він зазначив, що права не надсилати листи керівництво колонії не має. Найбільше, що воно може зробити, - просто скласти акт про те, що лист містить якісь недозволені речі.