ГоловнаЕкономікаФінанси

Гройсман анонсував вето на законопроект 1558-1 про валютні кредити

Влада подасть у парламент альтернативне рішення проблеми валютної іпотеки.

Гройсман анонсував вето на законопроект 1558-1 про валютні кредити
Фото: Макс Требухов

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман вирішив підписати законопроект 1558-1 про реструктуризацію валютних кредитів, який парламент ухвалив ще 2 липня. Про це він заявив на брифінгу в понеділок.

"Питання про закон 1558-1. Цього тижня буде юридичний механізм підписання цього законопроекту і скерування його президентові. Але я вважаю, що має бути напрацьований новий закон, який захистить валютних вкладників, які взяли кредити на власне житло, а не для того, щоб робити бізнес на недосконалості системи", - заявив спікер на брифінгу в понеділок.

Гройсман висловив сподівання, що Порошенко ветує цей закон. "Очевидно, що цей закон вимагає ветування, а новий закон повинен бути внесений до Верховної Ради", - сказав він.

Нагадаємо, законопроект 1558-1, або законопроект про "долар по 5 гривень", Рада ухвалила 2 липня без обговорення під тиском натовпу, що зібрався під будівлею парламенту, і де-факто шантажу з боку фракцій "Самопоміч", "Батьківщина" та Радикальної партії. Мінфін і Нацбанк підрахували, що виконання закону обійдеться державі 95-100 млрд гривень, що неминуче завалить українську фінансову систему. Наступного дня після ухвалення закону депутати почали відкликати свої голоси.

Порошенко назвав цей закон популістським, спрямованим на задоволення "менш ніж десятої частки відсотка тих, хто не хоче або не може обслуговувати валютні кредити".

25 листопада Кабінет Міністрів затвердив новий законопроект про реструктуризацію валютних кредитів, який покликаний допомогти громадянам і підприємствам, які брали кредити у валюті. Документ був розроблені Мінфіном спільно з НБУ і Незалежною асоціацією банків України та узгоджений з 19 найбільшими банками України.

Під реструктуризацію іпотечних кредитів підпадуть ті кредити, загальна сума заборгованості за якими не перевищувала 2,5 млн гривень станом на 1 січня 2015 року; за якими не було простроченої заборгованості на 1 січня 2014 року; кінцевий термін повернення яких не настав 1 січня 2014 року. Попросити про реструктуризацію зможуть сім'ї, які мають єдине житло, яке перебуває в іпотеці; пільгові категорії (інваліди І групи, ветерани війни, багатодітні сім'ї і ті, які виховують дитину-інваліда, учасники АТО).

Реструктуризація дозволить списати від 25% до 100% кредиту на єдине житло, перевести залишок кредиту в гривневий еквівалент за курсом НБУ на день проведення реструктуризації, зафіксувати на три роки процентну ставку на тому рівні, за якого було взято кредит.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram