Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради проект реформи Нацбанку України, один із пунктів якого передбачає скасування необхідності повідомляти уряд про прогноз курсу іноземної валюти. Аналіз відповідних законопроектів №2742 і №2743 зробило видання "Фінмайдан".
Запропоновані правки узгоджені з Міжнародним валютним фондом і покликані зробити НБУ більш незалежним органом в ухваленні фінансових рішень.
Також пропонується скасувати одноосібну відповідальність глави НБУ перед Верховною Радою і президентом, що означає перехід до колективної відповідальності НБУ за ухвалені рішення. При цьому правління Нацбанку скоротиться з нинішніх вісьмох членів до шістьох - глави і п'ятьох заступників.
Важлива поправка - посилення фінансової незалежності НБУ. Він перераховуватиме до держбюджету частину свого прибутку тільки після формування резервів, які повинні сягати 10% його зобов'язань. Зараз НБУ перераховує 50% свого прибутку до держбюджету, а решту - в резерви. "Останнім часом склалася негативна практика, коли з року в рік встановлюється обов'язок Нацбанку перераховувати до держбюджету певну суму коштів, які ще не отримані, а тільки передбачені в кошторисі доходів і витрат", - наголошується в пояснювальній записці до законопроекту. Стаття 15 закону про бюджет на 2015 рік визначає, що Нацбанк має перерахувати не пізніше ніж 11 травня в бюджет щонайменше 60,5 млрд грн.
Ще одна суттєва зміна - це пріоритет цінової стабільності в країні над інтересами вкладників. За новими правилами НБУ підтримуватиме банки, у тому числі рефінансуванням, тільки якщо це не спровокує інфляцію. Раніше акценти були зміщені на вкладників, інтереси яких вважалися важливішими, ніж інших громадян.
Нагадаємо, що Нацбанк України очолює Валерія Гонтарева.