ГоловнаКиїв

КМДА закликала власника "садиби Зеленського" виконати зобов'язання з її відновлення

Міська влада також дорікнула активістам за "затягування". 

Влада Києва звернулася до власників будівлі на вулиці Кониського, 22, відомої також як"садиба Зеленського", з закликом дотримуватися закріплених меморандумом домовленостей. Власник обіцяв, що зруйновану в липні будівлю відновлять у "автентичному вигляді" його коштом. 

КМДА у повідомленні в Facebook назвала відновлення "пріоритетним завданням для міста", оскільки садиба є частиною історичного обличчя столиці. Улітку Департамент охорони культурної спадщини підписав із власником садиби меморандум, а в вересні затвердили план відновлення. 

"Невиконання зобов’язань чи внесення змін до порядку відновлення будівлі суперечать домовленостям, закріпленим у Меморандумі, і будуть розцінені як порушення правових норм", – йдеться у повідомленні. 

За даними адміністрації, зараз уже погодили передпроєктну документацію, повинні виконувати дослідження технічного стану залишків будівлі та розробляти науково-проєктну документацію для реставрації. При цьому міська влада звинуватила в затягуванні процесу "окремих громадських активістів". 

"Цей процес є непростим, адже підготовчі роботи вже неодноразово призупиняли через різні обставини та штучно створені перешкоди: протидію з боку окремих громадських активістів, затримки в погодженні досліджень із правоохоронними органами, маніпуляції в медіа тощо", – заявили в КМДА. 

Влада міста наголосила, що "будь-які спроби перешкодити реставрації або використати ситуацію для маніпуляцій є неприйнятними. Відновлення садиби – це не лише виконання зобов’язань з боку власника, а й необхідність консолідації зусиль та злагодженої роботи як представників влади, так і громадськості". 

Цьому заклику передувало повідомлення київського активіста Дмитра Перова про те, що Верховний Суд визнав руйнування садиби Зеленських законним. 

"Зокрема, суд визнав видачу містобудівних умов і обмеження на реконструкцію Садиби законним. І це, попри те, що будівля таки отримала статус памʼятки історії та архітектури. А єдиним дозволеним видом робіт на памʼятках, згідно Закону – є виключно їх реставрація", – повідомив він. 

Перов сказав, що адвокат забудовника посилався на видані містобудівні документи як на підставу демонтажу аж до фундаменту будівлі. 

Знесення садиби

Знищений маєток зведений у XIX столітті й був відомий як будинок Євменія Зеленського. Візуально будівля була у доброму стані, але на її місці хотіли побудувати ЖК, та ще й названий на честь російського письменника Тургенєва – за колишньою назвою вулиці. 

Знесення будівлі відбулося 19 липня. Садиба юридичного статусу пам'ятки не мала, як і статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини, повідомив в.о. міністра культури Карандєєв. Однак, за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва, будинок розташований в історичному ареалі і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Такий статус повинен був би захистити будинок від зносу.

Обурення у зв'язку зі знищенням чергової історичної будівлі кияни висловили на мітингу під КМДА. Міська ж влада шукає відповідальних за інцидент деінде: знесення садиби Кличко назвав "цинічною провокацією" і порадив мітингарям іти не до нього, а до Верховної Ради та уряду. Карандєєв натомість пояснив, що садибу Зеленського до реєстру пам'яток не внесли лише з однієї причини: КМДА не подала необхідну документацію. 

Зрештою у КМДА повідомили, що місто вимагатиме заново відбудувати садибу "в тому вигляді, який вона мала". 

За фактом знищення будівлі відкрили провадження, власникам оголосили підозри. Місто і співвласник будівлі підписали меморандум щодо відновлення будівлі в тому вигляді, в якому вона була до знищення. А наступного дня, 23 липня, Міністерство культури і інформаційної політики надало садибі Зеленських статус пам'ятки архітектури. 

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram