Малайзія, Нідерланди, Австралія, Бельгія та Україна обговорюють три альтернативні варіанти створення міжнародного трибуналу щодо збитого на Донбасі "Боїнга", після того, як Росія заблокувала резолюцію Ради Безпеки ООН.
Про це повідомив прес-секретар МЗС Нідерландів, передає Reuters.
Один з варіантів - організація суду на вимогу Генеральної асамблеї ООН. Якщо дві третини учасників міжнародної організації проголосують за це рішення, то у Росії не буде можливості накласти вето.
Другий варіант - створення трибуналу спільним рішенням п'яти країн, без ООН. Проблемою такого рішення може стати те, що суд під егідою ООН міг би видати ордер на затримання, дійсний у всіх країнах світу. Якщо ж процес організовує лише група країн без міжнародного ордера, то винні можуть уникнути видачі.
І третій варіант - організація процесу в національному суді однієї із зацікавлених країн. Зазначимо, що збитий літак належав малайзійській авіакомпанії, а більшість пасажирів - 192 з 298 чоловік - були голландськими підданими.
Нагадаємо, авіакатастрофа літака "Малайзійських авіаліній", що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, сталася 17 липня 2014 року поблизу населеного пункту Грабове Донецької області. Відразу після катастрофи бойовики і російські ЗМІ заявили, що був збитий український транспортний літак, проте коли з'ясувалося, що це пасажирський лайнер, в "ДНР" і Росії почали заперечувати свою провину.
29 липня 2015 року, Рада Безпеки ООН не змогла ухвалити резолюцію про створення трибуналу щодо цієї катастрофи, оскільки Росія ветувала ухвалення документа.
Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що Україна разом з міжнародними партнерами вдається до реалізації плану "Б" з притягнення до відповідальності винних у катастрофі.