Директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович заявив, що річниця створення дивізії "Галичина" не свято для українців, оскільки і в німецькій, і в радянській арміях у Другій світовій українці сприймалися однаково - як гарматне м'ясо. Про це він написав на своїй сторінці у Фейсбук.
"Річниця створення Ваффен СС дивізії "Галичина"- не свято для українців. У німецькій і радянських арміях у Другій світовій українці сприймалися однаково - як гарматне м'ясо. Різниця лише в тому, що мобілізованих у дивізії "Галичина" навчали рік перш ніж кинути в бій, а новобранців Червоної армії часто кидали в м'ясорубку відразу. Але це не з любові німців до українців - вони лише раціонально використовували людські ресурси, яких у них було менше, ніж у росіян", - заявив В'ятрович.
Днем заснування дивізії "Галичина" вважається 28 квітня 1943 року, коли про це було оголошено у Львові.
Дивізія "Галичина" - військова частина, сформована за зразком німецьких піхотних дивізій у складі німецької армії 1943 року головним чином з українців, які мешкали на території дистрикта "Галичина" і Генеральної губернії. Формування дивізії було пов'язано, з одного боку, зі спробами німецького керівництва використовувати всі можливості для протистояння СРСР на Східному фронті, а з іншого - з упевненістю окремих українських кіл, що на тлі поразок німецької армії з'явилася можливість закласти основу регулярного українського війська, яке може стати вагомим фактором у визначенні долі України після війни.
Причетність дивізії до військ СС пов'язано з тим, що, за німецькими законами, у вермахті могли служити тільки громадяни Німеччини. Тому всі національні підрозділи, що створювалися в складі німецької армії, формувалися як військові частини СС, на які ці обмеження не поширювалися. Перед вирядженням на фронт дивізія нараховувала близько 16 тисяч членів. Протистояла Червоній армії в центрі німецької оборони в битві під Бродами (17-22.07.1944 р) і була розбита.
Нагадаємо, раніше у Львові відкрили виставку до 75-ї річниці дивізії "Галичина".