Фонд гарантування вкладів фізосіб розкрив подробиці прийняття рішення щодо ліквідації банку "Форум", який належав "Смарт-холдингу" Вадима Новинського. Як повідомила прес-служба установи, 13 квітня "Форум" був визнаний Нацбанком неплатоспроможним, після чого у ньому ввели тимчасову адміністрацію ФГВФО.
Закон передбачає кілька можливих варіантів виведення банку, який збанкрутів, з ринку, серед яких ліквідація з компенсацією вкладів за рахунок коштів ФГВФО; ліквідація з відчуженням активів і пасивів на користь приймаючого банку; створення перехідного банку; продаж банку інвестору.
Фонд спочатку обрав останній варіант як найменш витратний, прийнявши пропозиції двох потенційних інвесторів: Укргазбанку та кіпрського офшору Новинського під назвою Yernamio Consulting.
Однією з ключових умов купівлі банку була його докапіталізація на 3,4 млрд грн, однак Yernamio Consulting 20 травня офіційно повідомила фонд про неможливість вкладання такої суми і відмовилася від покупки банку в цілому. Укргазбанк також відмовився від покупки "Форуму".
Тоді Yernamio запропонувала створити перехідний банк з передачею йому активів і зобов'язань "Форуму". При цьому фірма Новинського пропонувала фонду трансформувати валютні вклади в гривневі, а потім гривневі вклади перетворити на акціонерний капітал. За рахунок цього сума докапіталізації могла істотно зменшитися, однак і при такому варіанті Yernamio не змогла виконати вимоги Фонду гарантування вкладів з докапіталізації.
До того ж Yernamio не надала доказів, які свідчать про добровільну згоду вкладників і кредиторів банку щодо трансформації їх вкладів більше гарантованої суми в акції банку. Як результат, 27 травня ФГВФО відхилив пропозицію Yernamio щодо створення перехідного банку.
Після цього фонд вирішив створити і передати активи та зобов'язання "Форуму" на користь приймаючого банку і ліквідувати його. Проведено конкурс серед семи кваліфікованих інвесторів, з яких лише один надав конкурсну пропозицію. Інвестор, назва якого не озвучується, погоджувався прийняти активи і пасиви "Форуму" на суму, яка дозволяла повернути не тільки вклади фізичних осіб у межах страхового порогу (200 тис. грн), а й значну частку внесків, що перевищують його. Однак на етапі підписання договору цей кваліфікований інвестор відмовився від угоди.
Таким чином, у ФГВФО не залишилося іншого вибору, як заявити про ліквідацію банку.
За даними фонду, однією з причин зриву угоди з потенційним інвестором став судовий позов Yernamio до Окружного адмінсуду Києва з оскарженням конкурсу з визначення переможця, який повинен був взяти участь у виведенні "Форуму" з ринку. 26 червня суд задовольнив цей позов, однак фонд уже заявив про намір подати апеляцію.
Факт ліквідації "Форуму" не оскаржували, тому рішення ФГВФО діє і зараз.
Фонд зазначає, що на сьогоднішній день за рахунок його активів вкладники "Форуму" отримали вже 1,5 млрд грн, або половину від усіх застрахованих вкладів. Виплати здійснюються через Укрсиббанк.