ГоловнаПолітика

Президент ЄНП Мартенс: "Настав час вирішувати: бути Україні європейською чи частково європейською країною"

Виступ Президента Європейської Народної Партії Вілфреда Мартенса "Європейські цінності для України". Клуб Фонду Конрада Аденауера. 14 вересня 2011, Готель ІнтерКонтиненталь м. Київ

Президент ЄНП Мартенс: "Настав час вирішувати: бути Україні європейською чи частково європейською країною"
Фото: Макс Левін

Шановний пане Ланге,

Пані та панове,

Дорогі друзі!

Я хотів би подякувати Вам за те, що Ви зібралися сьогодні тут, щоб обговорити питання Європейських цінностей для України. Власне зараз настав найкращий момент для обговорення цих питань, і я вдячний за надану мені можливість поділитися певними думками з цього приводу.

Дорогі друзі,

На мою думку, не буде перебільшенням сказати, що зараз настав вирішальний момент: як для України так і для всієї Європи. Дозвольте мені висловитись відверто: Україна досягла такого етапу, коли їй необхідно зробити вкрай важливе рішення: слідувати шляхом цінностей важливих для Європейської демократії, або отримати статус частково вільної, і відповідно часткової європейської держави.

Не зважаючи на те, що вже минуло 20 років з часів незалежності України, і за цей час її політичні, економічні та соціальні досягнення значно перевищили очікування 1991 року, сьогодні Україна ризикує зробити крок назад у своєму розвитку як демократичної держави з відкритим суспільством. Відповідно до загальновідомого індексу Freedom House, у 2010 році, вперше за багато років, Україну було названо лише частково вільною країною. А це є небезпечним сигналом для всієї Європи.

Як Вам відомо, я хотів зустрітися з Юлією Тимошенко у в’язниці. Але нажаль, на свій запит щодо зустрічі з нею я отримав відмову. Ви також знаєте, що я би надав перевагу зустрітися з нею як мінімум в інших умовах. Як керівник Європейської Народної Партії, я завжди вважав, що суд проти неї - це політично вмотивований прояв переслідування, не вартий європейської демократії. Наша партія, і я особисто вже неодноразово заявляли про це на останній зустрічі під час спільного звернення з сенатором Джоном Маккейном кілька тижнів тому.

Фото: Макс Левин

Всі міністри іноземних справ 27 країн-членів Європейського Союзу підтвердили цю точку зору при підготовці до Саміту з Європейської політики сусідства, що відбудеться 30 вересня у Варшаві.

Юлія Тимошенко є другом, який заслуговує на довіру, а її партія - важливий член нашої політичної родини. Але ми зараз говоримо про щось набагато більше ніж суд проти одної особистості. Ми також говоримо про судові слідства проти інших членів опозиції. Ми говоримо про майбутнє вашої країни як європейської демократії, яка охоплює більше ніж поняття незалежної судової влади, що базується на верховенстві права – навіть якщо це одна з найважливіших складових. Сюди входять багато інших аспектів суспільства та економіки, включаючи закон про вибори, прозорість у енергетичному секторі та умовах роботи для малого та середнього бізнесу: згідно з статистикою ОЕСР інвестиційний клімат України є одним з найгірших у світі. Здоровий і динамічний розвиток малого і середнього бізнесу є не лише передумовою стійкого економічного росту. Особливо для нашої політичної родини він знаходиться у центрі існуючого громадянського суспільства.

Україні також необхідно принаймі докласти видимих зусиль щоб імплементувати основи Європейського Енергетичного співтовариства. Занадто тісні зв’язки між політичними установами та енергетичним сектором, зокрема особисте збагачення окремих політиків суперечать духу і суті угоди.

І останнє, але не менш важливе, Європейський Союз – і особливо Європейська Народна Партія – уважно спостерігатимуть за новим законом про вибори, який зараз формулюється для парламентських виборів, що відбудуться наступного року. Якщо Україна хоче продовжувати рух у Європейському напрямку, цей закон має поважати основні правила плюралізму а також вільних, чесних та демократичних виборів. Він також має взяти до уваги інтереси всіх партій, так само як і інтереси громадянського суспільства. Маніпуляції з законом про вибори задля інтересів однієї партії рівноцінне маніпуляціям з самими виборами.

І звичайно, як у кожній демократичній країні, опозиція має брати участь у виборах. Для вашої країни це означає, що Юлія Тимошенко, як головний лідер опозиції, повинна брати участь у виборах 2012 року як кандидат.

Сьогодні я мав зустріч з вашим Президентом. І ті самі звернення, які я зараз проголошую у цій залі я адресував і вашому Президенту. Під час дуже відвертої дискусії я сказав вашому Президенту, що в першу чергу він є відповідальним за повагу до цих фундаментальних прав.

Фото: Макс Левин

Дорогі друзі,

Я розумію, що сьогодні,у багатьох аспектах, я звертаюся до людей, які розділяють мою думку. Але мені хочеться наголосити на цих питаннях, адже я виступаю перед представниками українського громадянського суспільства. Ви також маєте свою місію. Майбутнє вашої країни не лише у руках вашого уряду. Воно у руках всієї української нації. Ось чому ваша діяльність є такою важливою. І ми у Європейському Союзі зробимо все можливе, щоб підтримати ваші зусилля.

Дозвольте мені наголосити наскільки Європейська Народна Партія високо оцінює роботу фондів, як наприклад роботу Фонду Конрада Аденауера у даному випадку. Я би хотів особливо відзначити нашу приймаючу сторону в особі пана Ніко Ланге. Ми всі пам’ятаємо як з ним поводилися органи влади минулого літа. Для всіх нас, членів Європейської Народної Партії, цей епізод став першим сигналом про небезпеку, про те, що події в українському уряді почали розвиватися у неправильному напрямку. Але попри це, ми побачили ще більше доказів особистої відданості пана Ланге питанням свободи. Пане Ланге, дякую Вам за те, що Ви робите і ще раз дякую Вам за те, що запросили мене сюди!

Дорогі друзі,

Дозвольте мені чітко висловити свою думку: я вірю у європейську долю України. Ми знаємо що на даному етапі марно говорити про конкретні перспективи України щодо членства у Європейському Союзі. Але було би не розумно назавжди виключати можливість членства. Те що нам необхідно зараз, це більш тісні стосунки між Україною та ЄС. Це могло би відобразитися в Угоді про асоціацію, стосовно якої зараз ведуться переговори. Загалом, я глибоко переконаний, що ця угода є вкрай необхідною.

Фото: Макс Левин

Але керівники держав та урядів ЄНП а також лідери ЄНП закликають припинити політичні переслідування опозиції, порушення верховенства права та неповагу до демократії. На завершення, хочу сказати, що доля Угоди про асоціацію, в кінцевому рахунку, буде залежати від рішень прийнятих тут, у Києві, у найближчі дні та тижні.

Ось чому для нас вкрай важливо провести сьогоднішню дискусію. І, відверто кажучи, саме тому я приїхав в Україну цього тижня: щоб, у дійсно вирішальний момент, підкреслити прихильність Європейської Народної Партії до європейської України.

Я вважаю, що говорити краще ніж мовчати. Але ця розмова має бути чесною та відвертою. Розбіжності у думках необхідно відкрито обговорювати, ввічливо, але зрозумілою мовою. І я продовжуватиму ділитися тим занепокоєнням щодо майбутнього України, про яке я згадував сьогодні.

Дорогі друзі,

Дозвольте мені завершити свій виступ словами одного з геніальних синів України, Тараса Шевченка, взятими з його відомого вірша «Заповіт»:

“І мене в сім'ї великій,

В сім'ї вольній, новій,

Не забудьте пом'янути

Не злим тихим словом.”

Я говорю від імені всього Європейського Союзу коли стверджую: саме через вашу любов до свободи, яка так яскраво виражена у цих рядках, Україна та її люди є завжди у наших серцях.

Тарас Шевченко завершує свій вірш темою свободи. Ви, мої любі друзі, є частиною наступного покоління українських лідерів. І я глибоко переконаний що, разом, ми можемо розпочати новітню історію України у Європі сьогодні, і я знаю, так само як і ви, що вона почнеться з свободи.

Дякую вам за увагу!

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram