США заявили, що Сирія почала переміщати частину свого арсеналу хімічної зброї зі сховищ, повідомляє Wall Street Journal 13 липня.
Незаявлені запаси хімічних речовин нервово-паралітичної дії, в тому числі зарину, іприту та ціаніду вже давно турбують владу США та їх союзників у регіоні. Західні країни давно шукали інформацію про будь-які зміни в розміщенні цього арсеналу, який вважають найбільшим запасом хімічної зброї у світі, в зв'язку з повстанням проти режиму президента Башара аль-Асада.
Думки американських офіційних осіб щодо сенсу в переміщенні арсеналу розділилися. Деякі побоюються, що Асад може використовувати зброю проти повстанців і мирних жителів, тоді як інші вважають, що, можливо, він намагається захистити зброю від своїх опонентів.
Прес-секретар державного департаменту США Вікторія Нуланд, яка разом із держсекретарем Хілларі Клінтон нині перебуває з робочим візитом у Камбоджі, заявила: "Ми неодноразово давали зрозуміти, що сирійський уряд несе відповідальність за збереження своїх запасів хімічної зброї". Вона додала, що "міжнародне співтовариство притягне до відповідальності будь-яку сирійську посадову особу, яка не буде виконувати це зобов'язання".
Однак сирійський уряд заперечує, що запаси хімічної зброї були переміщені.
Сирія є однією з восьми держав - поряд з Ізраїлем та Єгиптом, які все ще не приєдналися до Конвенції про заборону хімічної зброї (КХЗ), що набула чинності 29 квітня 1997 року. А це означає, що Організація з заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) не має прав на втручання.
У минулому уряд Асада заперечував наявність зброї масового знищення.