ГоловнаСуспільствоЗдоров'я

Супрун запропонувала розв'язання проблеми неготових до реформи лікарень

Колишня в.о. міністра написала відкритого листа Степанову.

Супрун запропонувала розв'язання проблеми неготових до реформи лікарень
Фото: Макс Левин

Колишня в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун запропонувала новому керівництву МОЗ ввести цільову субсидію на реорганізацію неготових до реформи лікарень.

Про це йдеться у відкритому листі Супрун до міністра Максима Степанова.

"Ці кошти потрібно використовувати тільки для тих 300+ закладів, які зазнали фінансових втрат, тому що не були готові до оплати реально наданих ними послуг. У тому числі частини закладів протитуберкульозної служби, психіатричних установ, однопрофільних лікарень (шкірно-венерологічних, ендокринних, інфекційних), малопотужних багатопрофільних лікарень тощо", - заявила Супрун.

Ця субсидія має бути короткостроковою (3-6 місяців) і виключно цільовою - тільки на реорганізацію.

"У більшості випадків закривати лікарні не доведеться. Незважаючи на поширені "страшилки", більшість закладів будуть об'єднані з потужнішими багатопрофільними лікарнями. Більшість персоналу не буде скорочено, а переведено на роботу в ці установи. Іноді цей перехід буде навіть не фізичним, а в документах - лікар залишиться працювати на своєму робочому місці", - вважає Супрун.

Вона передбачає, що частина медиків не захоче переходити в іншу лікарню, а частина піде на пенсію. Їм можна буде виділити разову компенсацію за рахунок цієї субсидії.

Основний спротив Супрун очікує від "десятків головних лікарів".

"В основному це будуть люди, винуваті в занедбаному стані цих 300+ лікарень. Вони організують проти вас серйозну боротьбу, оголошуватимуть голодування, писатимуть листи президенту, лякатимуть медиків масовими звільненнями, а пацієнтів тим, що залишаться без допомоги. Адже вони вважають свої лікарні своєї "вотчиною", з якої мають право збирати данину", - написала Супрун.

Вона впевнена, що до кінця року більшість цих "проблемних" лікарень можна буде об'єднати з більш потужними медичними і вони зможуть отримувати більше грошей від Національної служби здоров'я і поступово стануть фінансово успішними.

"Це буде непростий шлях. Вас очікує серйозна боротьба за бюджет. Ви відчуєте опір частини так званої "медичної еліти", як місцевої, так і національної. Але сподіваюся, що коли ви погоджувалися очолити таку непросту галузь, як медицина, у вас не було ілюзій з цього приводу. Ви знали, що галузь потребує не разових, а системних змін, які будуть важкими, але обов'язково дадуть результат з часом. І ви, безумовно, були готові до непопулярних рішень заради якісних послуг для пацієнтів і цивілізованих умов роботи для медиків", - написала Супрун.

Вона впевнена, що з медичною реформою все гаразд, а всі проблеми пов'язані з неправильною підготовкою до неї.

Нагадаємо, що Міністерство охорони здоров'я вже в часи Степанова визнало вдалим пілотний проєкт реформи вторинної медичної допомоги, але вирішило відкласти перехід на новий принцип фінансування, тому що частина лікарень отримає кардинально менше грошей.

За даними НСЗУ, 954 установи з тих, які підписали контракт, мали отримати з державного бюджету більше коштів, ніж у 2019 році. Різниця складе від 4 тисяч до 277 мільйонів гривень. Ще 176 установ отримали б до 10% менше, ніж торік. 107 установ - від 10 до 30% менше. 331 установа - менш ніж 50% від субвенції з держбюждету-2019.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram