ГоловнаПолітика

Польща відновить розслідування загибелі Качинського

Відповідне рішення ухвалив суд Варшави

 Польща відновить розслідування загибелі Качинського
Фото: telegraf.lv

Польща відновить розслідування катастрофи літака Ту-154 під російським Смоленськом, унаслідок якої 10 квітня 2010 року загинув президент країни Лех Качинський.

Таку постанову 5 серпня виніс суд Варшави, пише РБК з посиланням на Gazeta Wyborcza.

"Необхідно встановити, чи здійснювали посадовці та військовослужбовці, які організували ці візити [візити прем'єр-міністра і президента Польщі до Росії 7 і 10 квітня 2010 року], які-небудь порушення, що зачіпають суспільні або приватні інтереси", - сказав суддя Войцех Лачевський.

За його словами, якщо будуть розслідуватися факти перевищення або невиконання обов'язків посадовими особами, то "необхідно відштовхуватися від того, що сталося 10 квітня".

Відразу після катастрофи в 2010 році прокуратура Польщі почала розслідування можливих фактів невиконання обов'язків чиновниками адміністрації президента, уряду, МЗС, Міноборони і посольства країни в Москві при підготовці візиту глави держави. За даними відомства, підготовка тривала з вересня 2009 року по 10 квітня 2010 року.

Перший етап розслідування було завершено в червні 2012 року. Прокуратура не змогла визнати кого-небудь постраждалим внаслідок катастрофи президентського Ту-154. Однак у березні 2013 року суд задовольнив скаргу сім'ї Леха Качинського і зобов'язав відомство відновити розслідування. Цього разу прокуратура дійшла висновку, що постраждалими можна вважати 382 осіб. У вересні 2013 року прокуратура знову закрила справу.

Нагадаємо, лайнер Ту-154 президента Польщі Леха Качинського розбився під Смоленськом 10 квітня 2010 року. Польська делегація прямувала на жалобні заходи з нагоди 70-річчя Катинської трагедії. Загалом на борту літака разом з президентом і його дружиною перебували 96 осіб, усі вони загинули.

У січні 2011 року Міжнародний авіаційний комітет (МАК) оприлюднив остаточну доповідь про розслідування авіакатастрофи, згідно з якою відповідальність за трагедію було покладено на пілотів, котрі відмовилися від пропозиції піти на запасний аеродром, незважаючи на несприятливі погодні умови. Непрямою причиною катастрофи було названо недостатньо кваліфіковану підготовку борту й екіпажу.

Експерти МАК дійшли висновку, що пілоти президентського Ту-154 діяли в умовах психологічного тиску з боку високопоставлених пасажирів лайнера, зокрема головнокомандувача Військово-повітряними силами Польщі Анджея Бласіка, в крові якого було виявлено алкоголь.

Польські фахівці не погодилися з висновками МАК, вказавши, що керівництво російських диспетчерів змусило останніх давати команди на посадку літака на аеродромі під Смоленськом, незважаючи на погані погодні умови. Варшава також звинувачувала Москву у спробах сховати або підробити документи, необхідні для розслідування. В остаточному звіті польської комісії з розслідування причин аварії говориться, що причиною катастрофи Ту-154 Качинського під Смоленськом стало зниження нижче від мінімальної висоти при надмірній швидкості у складних метеорологічних умовах і запізнення виходу на друге коло.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram