ГоловнаПолітика

Бізнес чоловіка Тимошенко розігнали БТРами

Виходи до води у селах, що поблизу столиці, не тільки повністю забудовуються, а й перетворюються в кар’єри для видобутку піску.

Бізнес чоловіка Тимошенко розігнали БТРами

Наприклад, біля села Пухівка на березі Десни ще кілька років тому був мальовничий лук - квіти , корівки, рибалки… Тепер тут піщані кучугури, камази, бульдозери.

За переказами селян, кілька років тому тут розгортав піщаний бізнес чоловік екс-прем’єра Юлії Тимошенко. Але влада змінилася - приїхали БТРи, розігнали працівників та адміністрацію. З весни тут новий кар’єр, нові господарі.

Золотий пісок

Піщаний бізнес дуже прибутковий. Один з колишніх працівників кар’єру поблизу Пухівки (з яким і асоціюють Тимошенко) розповів автору: лише за день готівкова каса збиралася в невелику валізку. Особисто автор була свідком, як восени 2009 року на столі адміністратора кар’єру, що відпускав пісок, купами лежали сто та двохсот гривневі купюри. На стіні красувався напис: «Сколько заплатил – столько загрузил».

Тож не дивно, що 2008-го Олександр Тимошенко - про бізнес якого раніше достеменних відомостей не було - зміг офіційно задекларувати 2 мільйони 797 тисяч 893 грн. Юлія Володимирівна хвалилася журналістам: гроші на Луї Віттон їй дає чоловік.

Справа якого, як виявилося, була не лише прибутковою, а й сумнівною - з точки зору законності. Ще й мала катастрофічні наслідки для екології. При тому, згідно офіційних документів, компанія «Радекс», якій належав піщаний кар’єр Олександра Тимошенка, навпаки «сприяла вирішенню екологічних проблем Десни».

Плюс Луї Віттон, мінус екологія

Чи можна заробляти на екології? В Україні -так.

Наприклад, на сайті Мінприроди можна прочитати про Національну програму екологічного оздоровлення басейну Дніпра. Задля виконання цієї програми державою залучаються приватні «благодійники», що беруть на себе місію розчищення русла річок. Під час розчистки сам-собою з´являється побічний продукт, який необхідно утилізувати. Це «сміття» називається - пісок, який на будівельному ринку країни коштує грубі кошти. Тобто «на екології» можна стрімко розбагатіти без будь-яких капіталовкладень.

Не дивно: щоб стати «екологами», підприємці один одному горло перегризають. Джерела в Мінприроді розповідають: бізнес цей надзвичайно кримінальний. Без «даху» в СБУ, прокуратурі, міліції, уряді в ньому не вижити.

Важливо розуміти: новітні «екологи» питаннями безпосередньо екології переймаються якнайменше. Вони не «розчищають» русла, а піднімають пісок в одному місці біля берега - щоб легше було вантажити і транспортувати. В результаті проблемна ділянка перетворюється в зону екологічної катастрофи.

Яскравий приклад - ТОВ «Компанія Радекс», до діяльності якої протягом 2008-2009 року був причетний чоловік Тимошенко. На сайті Мінприроди зазначено: компанія отримала дозвіл № 111 від Держводгоспу від 17 травня 2007 року на порятунок річки Десни. Вона мусила укріплювати береги та поглиблювати дно біля села Пухівка у Броварському районі.

Коли автор вперше побувала в зоні «порятунку» Десни - в грудні минулого року - з часу приходу сюди «Радексу» минуло два з половиною роки. Чого для усунення екологічних загроз цілком достатньо.

Однак побіжного огляду місця було достатньо, щоб пересвідчитись у протилежному. Десна стала судоходна на ділянці «Радексу»? Аж ніяк. Посеред русла річки проглядалися мілини та корчі. Не видно було жодного метра берегового укріплення.

Натомість берег перетворився на справжнісіньку зону екологічного лиха. Весь понівечений, дерева поламані, лук переораний коліями від КАМАЗів. Крім того, на двох гектарах лук, наче виразка, розкинувся пісчаний кар’єр. Місцеві селяни обурювалися, звинувачуючи у всьому Юлію Тимошенко.

Листопад 2009 р.

Всі фото: Тетяна Чорновіл

Той самий Тимошенко!

Чутки про бізнес чоловіка Тимошенко в селі виникли не на пустому місці. Підтвердження знаходимо в базі податкової. В березні 2008-го було зареєстроване товариство під назвою «Радекс груп». Основна діяльність - будівництво водних споруд. Зареєстроване в селі Пухівка, вул. Радгоспна, 39. Серед засновників Устименко Микола Стефанович, Устименко Богдан Миколайович, Карайко Олександр Іванович, Гулідін Олексій Миколайович і нарешті Тимошенко Олександр Геннадійович.

Те, що це той самий Тимошенко, засвідчували рік його народження та дніпропетровська прописка.

Згадувана вище ТОВ «Компанія Радекс», яка отримала від Держводгоспу дозвіл на поглиблення Десни, була зареєстрована в Пухівці за тією самою адресою, що і «Радекс груп». Дві компанії мали всі ознаки спорідненості: спільних засновників Устименків та Карайко, спільного директора Богдана Устименка, спільного головного бухгалтера.

Була, до речі, і третя споріднена структура – ТОВ «Радекс трипілля». Цей «Радекс» займався видобутком піску біля Трипілля. Одним із засновників тут також став Олександр Тимошенко. І також у березні 2008-го.

Всі на пляж

Час від часу чоловік Тимошенко особисто приїздив на кар’єр. Один з бульдозеристів «Радексу» розповів автору, що востаннє він приїжджав на Спаса - 19 серпня 2009 року. «Тоді зупинили роботу, і всіх працівників вигнали відпочивати на пляж. Нам так і сказали: «Всі на пляж. Папа приєхал». Тоді прибуло кілька мужчин на крутих джипах, серед них і чоловік Тимошенко. Походили, подивилися і поїхали. А нам на честь свята та приїзду «папи» стіл накрили», - розповідає бульдозерист. Худющий і засмаглий, він з ностальгією згадує ті часи. Каже, на кар’єрі Тимошенко добре платили, техніка була європейська, а нові господарі піску пропонують зарплату лише в півтори тисячі гривень.

Чоловік Тимошенко засвітився в Броварах

Як представник «Радексу», чоловік Тимошенко засвітився і в коридорах влади району.

«У 2008 році Олександр Тимошенко особисто зустрічався з головою райдержадміністрації, клопотати за «Радекс», - розповідав автору голова Броварської райради Юрій Кушніренко.

Шукати порозуміння з керівництвом району довелося - броварська влада вважала діяльність «Радексу» на Десні незаконною. «У них не було необхідних документів. Для розчистки русла – якщо йшлося про розчистку - потрібен проект. Його не було. Для видобутку корисних копалин – те, чим вони займалися і є промисловим видобутком – необхідне рішення на виділення землі, гірничий відвод на розробку корисних копалин, ліцензія. Цього всього теж не було. Наша райрада землю під кар’єр їм не виділяла. Отже, пісок там видобували незаконно», - пояснював Кушніренко.

В 2009-тому він також розповів автору, що керівництво області втомилося привертати увагу правоохоронних органів до рейдерського плюндрування Десни.

«Куди ми тільки не зверталися, а «Радекс» продовжував працювати, - зазначав Кушніренко. - Ви навіть не уявляєте, скільки до мене в цей кабінет приходило панів розбиратися, як ми заважаємо працювати «екологам». Тут були всі: від першого заступника голови Мінприроди, до прокурора області, керівника СБУ, МВС. Я їм всім пояснював, що «Радекс» не має жодних законних прав робити те, що він робить, вони погоджувалися, але на наступний день всі ці перевірки починалися знову. Замість того, щоб порушити кримінальну справу проти власників «Радексу», всі намагалися дістати нас».

До речі, у 2008-му між місцевою владою та «Радексом» розгорталася справжня війна. В тому числі, інформаційна. В ході якої «Радекс» захищав рупор БЮТ газета «ВВ».

Після побаченого на березі Десни, читати ці публікації було просто смішно. Особливо – перли на кшталт: «Радекс» санитар Десны и партнер селян», або «Распоясавшиеся чиновники не первый год атакуют экологов», нарешті хіт – «Компания «Радекс» не только остановила экологическую катастрофу, но также превратила берег Десны в место комфортного отдыха». Звичайно, в матеріалах слова не було про інтереси чоловіка Тимошенко.

Узбережжя Десни, яке перетворено «Радексом» в місце «комфортного відпочинку»

Олександр Тимошенко: «Я лише допомагав»

Щодо піщаного бізнесу Олександра Тимошенка, автору вдалося поспілкуватися з ним самим. Відбулося це в січні 2010 року, коли Тимошенко випадково трапився автору просто на вулиці в центрі Києва. Олександр Геннадійович тоді підтвердив, що був у засновниках «Радексу», але бізнес не пішов. Коли ж автор зауважив, що на власні очі бачив, як КАМАЗи завантажуються за КАМАЗами, Тимошенко заявив, що він вже не при справах.

«Розумієте, нас було кілька засновників, і я був далеко не основним. Так, я допомагав своїм партнерам, а коли з’ясував, що це за люди - пішов з бізнесу», - заявив Тимошенко.

Він зауважив, що був «при справах» короткий період у 2008- у. Хоча, як уже відмічалося, працівники кар’єру бачили його там і в 2009-у.

В чому Олександр Тимошенко дійсно був щирий, так це в тому, що партнерів мав сумнівних. Підтвердження - публікації в ЗМІ, знову ж таки, близьких до БЮТ. Витік інформації стався, коли двоє основних партнерів Тимошенко по піщаному бізнесу пересварилися. Вочевидь, конфлікт спричинила любовна драма - син засновника Миколи Устименка розлучився з племінницею засновника Олександра Карайка. Ображений дядько не знайшов нічого кращого, ніж звернутися на сайт ОРД з викривальною статтею про партнера і батька зрадливого чоловіка родички. В результаті в інтернет-просторі й зараз можна прочитати, що один із засновників «Радексу», а отже й бізнес партнер Тимошенка Микола Стефанович Устименко – шахрай, що сидів в СІЗО і перебував у розшуку. Крім того, він - якщо вірити публікації під назвою «Похождения Стефана Таврического» - обкрадав партнерів по «Радексу», включно з самим Тимошенком. Цитую: «В то время когда «Радекс»… реально решал проблему экологического оздоровления Десны в Броварском районе Киевщины, Стефан Таврический проворачивал темные делишки — комбинации с продажей речного песка — за спиной деловых партнеров».

Если в кране нет воды, значит…

Однак, персони партнерів Олександра Тимошенка, їх моральні якості – речі не надто важливі. Набагато гірше те, що з моменту свого приходу на Десну «Радекс» займався справжнім піщаним рейдерством.

У 2006-2007-у - щоб не морочитися з дозвільними документами – фірма знайшла собі «дах» в уряді Януковича. В 2008-у, коли уряд очолила Тимошенко, засновники «Радексу» заманили до себе чоловіка Юлії Володимирівни - щоб ходив по кабінетах та вирішував питання відсутності різних дозволів. І чоловік прем’єра погодився на таку роль, хоча не міг не розуміти, що сприяє незаконній діяльності підприємства, яке загрожує екології Десни.

В одній із статей газети «ВВ» (за минулий рік) читаємо: «По оценкам Министерства охраны окружающей природной среды Украины, одним из наиболее экологически опасных является участок Десны на расстоянии от 26,5 до 29 километров от ее устья, расположенный в административных пределах Пуховского сельсовета Броварского района Киевской области. Это объясняется тем, что близ него — Броварской и Деснянский водозаборы, снабжающие водой жителей Броваров и левобережной части Киева. Директор «Компании Радекс» Николай Устименко предупреждает: «Если не предпринимать экстренные меры, то в случае весеннего паводка возможен прорыв русла реки перед водозаборами, что находятся на Десне. И тогда броварчане и многие киевляне могут остаться без воды».

Попри це, саме зусиллями «Радексу» русло Десни на 26-29 км. було настільки спотворено, замулено косами, що вже цьогоріч весняна вода пішла полями та зачепила село Пухівку. Такі от наслідки діяльності «екологів»…

Десна, після поглиблення русла «Радексом» замулена косами та островами

Тепер пісок добувають партнери Газпрому

Нині влада змінилася - бізнес «Радексу» знищений. Однак жителям Пухівки, та киянам, що полюбляли відпочивати на мальовничому лузі, від цього не покращало.

Біля покинутого кар’єру Тимошенка виріс ще один, і лугу практично не лишилося.

Кар’єр Тимошенко заріс буряном, кажуть, тут вже навіть щуки завелися

Новий кар’єр загрозливо розкинувся на березі невеликого зарослого білими ліліями озера Спаське, з особливою йодистою водою. Нова установка гідронамиву, хоч і з прапором України на борту, не в кращому технічному стані і скидає у воду Десни пальне.

Новий кар’єр

На відміну від «Радексу», нові власники піщаного бізнесу - ТОВ «Будіндустріясервіс лтд» - мають цілу купу дозвільних документів. Звісно, вони теж «екологи» – розчищають русло.

Попри те, що неозброєним оком видно: їх цікавить промисловий видобуток піску. Вони цього й не заперечують - показують відповідні дозвільні документи на видобуток корисних копалин (піску, себто).

Незрозуміло тільки, на якій підставі нові керівники ці документи видали – чому сприяли перетворенню останнього незабудованого біля Пухівки луку на промзону. Варто додати: ліцензія «Будіндустріясервіс лтд» виписана … на 20 років.

Неподобство, яке «Радекс» чинив тут незаконно, нові ділки чинять законно.

Вражає й те, що рік тому навіть чоловік прем’єра не зміг отримати необхідні для промислової розробки піску папери, а теперішні власники з цим завданням впоралися в рекордно короткий термін.

Місцеві селяни стверджують: нові піщані бізнесмени – «донецькі». Хоча проглядаючи засновників ТОВ «Будіндустріясервіс лтд», автор донецьке коріння не знайшов.

Натомість, за основним засновником - офшорною компанією з Кіпру - проглядаються інтереси одного російсько-українсько-домініканського бізнесмена Володимира Булавіна.

Основна компанія Булавіна - «Петрохолдинг» спеціалізується на будівництві готелів на найвідоміших курортах світу, також тісно співпрацює з «Газпромом», зокрема займається реконструкцією газотранспортної системи Росії.

До 2008 року Булавін був власником ВАТ «Гідромеханізація», яке часто вдавалося до незаконного намиву піску в районі Конча-Заспи. Тож не великою є вірогідність того, що ці «екологи» дійсно розчистять русло Десни, а не просто зароблять грубі гроші, остаточно сплюндрувавши річку.

Тетяна ЧорноволТетяна Чорновол, журналістка
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram