Батьківщина ВО

Лідер партії Юлія Тимошенко

Батьківщина ВО

Офиційний сайт

Список кандидатів в депутати на позачергових виборах до Верховної Ради 21 липня 2019 року

ПЕРЕДВИБОРЧА ПРОГРАМА ПАРТІЇ "БАТЬКІВЩИНА"

Всеукраї́нське об'є́днання «Батьківщина» — українська політична партія центристського спрямування, яку очолює народний депутат України Юлія Тимошенко, колишній прем'єр-міністр України.

Вперше представлена у Верховній раді 2002 року, з 2008 року — член наглядової ради Європейської народної партії. 

Ідеологія

Партія декларує поєднання національних, демократичних, християнських цінностей, реформаторства, патріотизму, державної солідарності, прав і свобод громадян, побудову конкурентоспроможної держави європейського типу. Виступає за збільшення ролі держави в економіці: жорсткіший контроль над НБУ та монетарною політикою, мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. 

Передвиборча програма партії соціально спрямована, значна увага приділяється ліберальній та націоналістичній ідеології, є посилання на демократичні цінності та відсутні на комуністичні, має ознаки соціал-демократії. Під час парламентської діяльності партія відстоювала мораторій на продаж сільськогосподарської землі, виступала за підтримку малих фермерських господарств та за зниження тарифів на комунальні послуги.

Структура

Найвищий керівний орган первинної організації — загальні збори (конференція).

Територіальні партійні організації — це районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), Кримська республіканська, обласні, Київська міська партійна організація та Севастопольська міська організація. Їх статутні органи обираються делегатами на загальних зборах.

Президія Політичної ради партії — керівний орган партії у період між засіданнями Політичної ради, обирається останньою, терміном на два роки. До її складу входять Голова партії, який очолює Президію, заступники Голови партії, керівник Виконавчого секретаріату та інші члени Політичної ради. Кількісний склад Президії визначає Політрада.

Історія

Партію було створено 9 липня 1999 року. На другому партз'їзді у грудні того ж року головою ВО Батьківщина було обрано Юлію Тимошенко, яка до цього обіймала посаду заступника голови партії Павла Лазаренка Громада. Колишні члени партії опального експрем'єра склали кістяк нової політичної сили.

Майже одночасно з обранням головою партії Юлія Тимошенко отримала і вагому посаду у виконавчій владі – наприкінці грудня 1999-го вона стала віцепрем'єром з питань ПЕК в уряді Віктора Ющенка. У січні 2001 року Юлію Тимошенко було відправлено у відставку, а в лютому було поміщено в слідчий ізолятор за звинуваченням у розкраданні мільярда доларів, призначеного на оплату російського газу. У березні 2001-го Печерський райсуд Києва скасував санкцію на арешт Юлії Тимошенко, яка вийшла із СІЗО зі статусом репресованого опозиціонера та значним політичним рейтингом.

На парламентських виборах-2002 Юлія Тимошенко конвертувала рейтинг у 22 депутатські місця у Верховній Раді IV скликання. Партія Батьківщина взяла участь у виборах у складі іменного Блоку Юлії Тимошенко, до якого також приєдналися Українська народна партія Собор, Українська Республіканська партія Собор та Українська соціал-демократична партія.

У вересні 2002 року члени Батьківщини взяли активну участь у масових акціях проти президента Леоніда Кучми Повстань, Україно!, які називають однією з предтеч "помаранчевої революції".

На президентських виборах-2004 підтримала Віктора Ющенка, активно брала участь у масових акціях на його підтримку та проти фальсифікації виборів. Після перемоги Віктора Ющенка Юлію Тимошенко було призначено прем'єр-міністром України. Перший помаранчевий уряд проіснував з лютого по вересень 2005 року, постійно критикувався опонентами. У період роботи Кабміну Юлії Тимошенко було проведено реприватизацію Криворіжсталі. Постійні конфлікти між секретарем РНБО Петром Порошенком та урядом Юлії Тимошенко призвели до відставки конфліктуючих сторін. БЮТ перейшов до опозиції.

Під час перебування Юлії Тимошенко у прем'єрському кріслі до партії Батьківщина влилася партія Михайла Бродського Яблуко. Наприкінці 2005-го – партія Богдана Губського Єдина Україна. У березні 2007 року Михайло Бродський оголосив про відновлення діяльності Яблука, перейменувавши його на Партію вільних демократів.

На парламентські вибори-2006 Батьківщина знову пішла до складу БЮТ. Блок продемонстрував приголомшливий результат, збільшивши своє представництво у Верховній Раді більш ніж уп'ятеро – до 129 депутатів. З них 72 парламентарі були членами Батьківщини.

У Раді було створено парламентську коаліцію у складі БЮТ, блоку Наша Україна та Соціалістичної партії. Кандидатом у прем'єри від коаліції була Юлія Тимошенко, проте об'єднання розвалилося, оскільки СПУ та НУ не змогли погодити кандидатуру спікера. В результаті нову парламентську більшість створили Партія регіонів, Соцпартія та Компартія, а БЮТ знову перейшов до опозиції.

У списках БЮТ зразка 2006 року було багато колишніх народних депутатів, які у парламентах попередніх скликань входили до складу провладної більшості, підконтрольної президенту Леоніду Кучмі та якому БЮТ раніше опонував. Всупереч на запевнення керівництва блоку про те, що люди "очистилися від кучмізму", деякі бютівці (втім, як і нашоукраїнці) залишили свої фракції та приєдналися до парламентської більшості. Масовий перехід опозиціонерів до коаліції спричинив те, що у квітні 2007 року президент Віктор Ющенко ініціював розпуск Верховної Ради V скликання та проведення дострокових виборів.

На виборах БЮТ, до складу якого вже традиційно увійшла Батьківщина, отримав ще більший результат - 156 місць. У парламенті VI скликання блок створив коаліцію з фракцією Наша Україна – Народна самооборона, а Юлія Тимошенко вдруге очолила уряд.

У 2009 році Батьківщина висунула Юлію Тимошенко кандидатом у президенти України. Після поразки на виборах парламентська коаліція припинила своє існування, Кабмін Юлії Тимошенко було відправлено у відставку. У парламенті було створено коаліцію Стабільність та реформи, до якої на індивідуальній основі увійшли й окремі нардепи від БЮТ. Юлія Тимошенко оголосила про проведення "великого чищення" у партії.

ВО Батьківщина разом із ще сімома партіями з блоків НУНС та БЮТ увійшла до об'єднаної опозиції. Політичні сили, які не увійшли до парламентської більшості, назвали своєю метою негайне проведення виборів до Верховної Ради.

За результатами позачергових виборів Верховної Ради у жовтні 2014 року очолювана Юлією Тимошенко партія Батьківщина потрапила до українського парламенту, показавши результат 5,68%.

У грудні 2011 року партія Народна самооборона об'єдналася із Батьківщиною.

У березні 2012 року Батьківщина, партія Реформи та порядок та Народний рух України оголосили, що висунуто єдиний партійний список на парламентських виборах 2012 року. У квітні керівник партії Фронт змін Арсеній Яценюк також оголосив про приєднання.

В результаті до Батьківщини під назвою Об'єднана опозиція Батьківщина увійшли партії Реформи та порядок, Народний рух України, Фронт змін, За Україну!, Народна самооборона, Громадянська позиція, Соціально-християнської партії та Меджлісу кримськотатарського народу. Список очолив керівник Фронту змін Арсеній Яценюк, оскільки Тимошенко перебувала у в'язниці.

В результаті Об'єднана опозиція отримала 62 місця у парламенті (25,55% голосів) за пропорційною системою та ще 39 із мажоритарних округів. Всього 101 місце (22,67%) із 450. Лідером фракції обрано Арсенія Яценюка.

15 червня 2013 року Тимошенко переобрали головою партії. Головою політради обрано Яценюка. Тоді ж сталося злиття Фронту змін та партії Реформи та порядок шляхом самоліквідації.

22 вересня 2014 року Центральна виборча комісія зареєструвала партію Батьківщина у загальнонаціональному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах Верховної Ради. Значна частина членів партії, зокрема Арсеній Яценюк, Арсен Аваков, Микола Княжицький, Олександр Турчинов, Людмила Денісова та інші відмовилися йти на вибори у складі партії, а створили партію Народний фронт.

У результаті на виборах у ВРУ 2014 року Батьківщина отримала у Верховній Раді України VIII скликання 17 депутатських місць за партійними списками та ще два мандати по мажоритарних округах. Партія набрала 894,837 голосів (5,68%).

6 вересня 2016 року після виборів у мажоритарних округах до фракції приєдналися депутати Руслан Богдан та Юрій Одарченко.

15 грудня 2016 року з фракції виключили Надію Савченко.

Парламентські вибори 2014 року

14 вересня з’їзд ВО "Батьківщина" затвердив партійний список для участі у дострокових парламентських виборах.Загалом до виборчого списку "Батьківщини" включено 216 кандидатів:

  1.  Савченко Надія Вікторівна
  2. Тимошенко Юлія Володимирівна
  3. Луценко Ігор Вікторович
  4. Соболєв Сергій Владиславович
  5. Шкрум Альона Іванівна
  6. Івченко Вадим Євгенович
  7. Немиря Григорій Михайлович
  8. Крулько Іван Іванович
  9. Рябчин Олексій Михайлович
  10. Жданов Ігор Олександрович
  11. Шлемко Дмитро Васильович
  12. Тарасюк Борис Іванович
  13. Кожем’якін Андрій Анатолійович
  14. Кириленко Іван Григорович
  15. Власенко Сергій Володимирович
  16. Кужель Олександра Володимирівна
  17. Абдуллін Олександр Рафкатович
  18. Кондратюк Олена Костянтинівна
  19. Дубіль Валерій Олександрович
  20. Шевченко Андрій Віталійович

Дострокові парламентські вибори 2019

До передвиборчого списку ВО «Батьківщина» увійшли:

Першим номером списку стала лідер політичної сили - Юлія Тимошенко.

Другий номер – нардеп та співвласник корпорації ІСД Сергій Тарута, третій – ексглава СБУ Валентин Наливайченко, четвертий – нардеп Сергій Соболєв, п'ята – нардеп Олена Кондратюк.

У підсумку на виборах до ВРУ 2019 року партія Батьківщина отримала у Верховній Раді України IX скликання 24 депутатські місця за партійними списками. Партія набрала 8,18 % голосів виборців.

Місцеві вибори 2020

За результатами ЦВК партія Тимошенко ВО «Батьківщина», яка отримала 4093 депутатських мандати (12,39 %), стала однією із партії- лідерів на місцевих виборах в Україні.

18.06.2024