Заступник міністра закордонних справ КНР Лі Баодун 17 березня повторив заклик офіційного Пекіна до спокою і стриманості щодо ситуації навколо України, проте не став коментувати референдум про статус Криму, який відбувся 16 березня. Про це повідомляє Рейтер.
За словами Баодуна, єдиним виходом із кризи в Україні є політичне рішення.
"Ми дуже пильно стежимо за ситуацією в Україні, - сказав дипломат, коли його запитали про референдум у Криму. - Ми сподіваємося, що всі сторони зможуть проявити стриманість, щоб запобігти ескалації ситуації. Єдиний вихід - політичне рішення".
Раніше Китай заявив, що введення санкцій проти Росії - його близького дипломатичного союзника і економічного партнера - є найгіршим способом вирішення конфлікту.
Як зазначає Рейтер, наразі Пекін не виявляв особливого інтересу до конфлікту між Росією й Україною, як і до багатьох інших міжнародних криз. Водночас, влада КНР говорить, що хотіла б продовжувати розвивати "дружню співпрацю" з Україною, і поважає її незалежність і територіальну цілісність.
У суботу, 15 березня, коли Росія наклала в Радбезі ООН вето на проект резолюції, який визнає референдум в Криму 16 березня нелегітимним, Китай був єдиним членом-країною РБ, який утримався. Ще 13 членів проголосували "за".
При цьому Китай, який виступає проти ідеї референдумів у суперечливих регіонах, щоб уникнути прецедентів в таких місцях, як Тибет, дав зрозуміти, що в цілому розуміє позицію Росії щодо України й сказав, що це пов'язано з "історичними причинами".
Окрім того, після того, як промосковського президента України Віктора Януковича усунули від влади, китайські ЗМІ висловлювали симпатію Росії.
Згідно з редакційною статтею популярного китайського таблоїду Global Times, який публікує офіційне друковане видання ЦК КПК "Женьмінь жибао", останні події в Україні є "кольоровою революцією проти Росії за підтримки Заходу".
"Втручання Заходу в кризу в Україні зіпсувало ситуацію в регіоні, і Росії не могла не реагувати", - говорить стаття.