Перешкоджання інвестиційній компанії "Бізнес-Інвест" в її участі у приватизації пакетів акцій ПАТ "Сумихімпром" може свідчити про намір провести адресну приватизацію. Таку думку висловив віце-президент Центру досліджень корпоративних відносин В'ячеслав Бутко.
"У зв'язку з цим Фонду державного майна України (ФДМУ) та Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку доцільно посилити контроль над структурами, які беруть участь у процесі організації та проведення приватизаційних конкурсів", - цитує Бутко РБК-Україна.
Торги з продажу 2,2% та 5% акцій ПАТ "Сумихімпром" мали відбутися 12 червня. Для їх проведення ФДМУ була обрана маловідома структура - "Східно-європейська фондова біржа".
При цьому, як повідомив представник "Бізнес-Інвесту" Олександр Винниченко, уповноважені працівники біржі 10 червня створили для його компанії нездоланні перешкоди з питання подачі заявки та іншої документації, необхідної для участі у конкурсі.
"Наступного дня, 11 червня співробітники "Східно-європейської фондової біржі" взяли заявку інвестиційної компанії "Бізнес-Інвест", однак банк "Надра", в якому обслуговується розрахунковий рахунок зазначеної біржі, до 15.00 не підтвердив Фонду держмайна отримання гарантійного внеску для участі у приватизації, який компанія "Бізнес-Інвест" сплатила о 10.00", - повідомив Винниченко.
За його даними, платіжний документ був оброблений в розрахунковому центрі Національного банку України о 10.20.
Це означає, що кошти компанії, перераховані у вигляді гарантійного внеску для участі в приватизації двох пакетів акцій ПАТ "Сумихімпром", повинні були надійти на рахунок "Східно-європейської фондової біржі", відкритий у банку "Надра", не пізніше 12.00. При цьому відсутність підтвердження надходження гарантійного внеску може бути причиною для відмови в участі у приватизаційному конкурсі.
"Східно-європейську фондову біржу", за даними представників "Бізнес-Інвест", контролює розшукуваний урядом США за звинуваченнями в корупції олігарх Дмитро Фірташ. Він же контролює і банк "Надра".
Не виключено, що перешкоджання інвестиційній компанії "Бізнес-Інвест" в допуску до участі у приватизації пакетів акцій ПАТ "Сумихімпром", може свідчити про те, що приватизація великого вітчизняного виробника фосфатних добрив та двоокису титану може бути проведена в інтересах заздалегідь певної компанії.
"Доцільно посилити контроль з боку ФДМ за структурами, які є технологічними учасниками процесу приватизації, зокрема за біржами та банківськими установами. Це необхідно і тому, що наслідком можливих адресних приватизацій стане продаж об'єктів за заниженими цінами. У цьому аспекті недостатній контроль над учасниками приватизаційних процесів викликає подив, наприклад тому, що за 5 місяців поточного року надходження від приватизації склали 0,3% від річного плану. При таких темпах наївно розраховувати на виконання річного плану", - вважає Бутко.