Фаріон Ірина Дмитрівна

Народний депутат України VII скликання, політична і громадська діячка

Фаріон Ірина Дмитрівна

Місце народження

Народилася 29 квітня 1964, Львів.

Освіта

1987 р. закінчила філологічний факультет Львівського державного університету ім.І.Франка.

Наукова діяльність

Працювала лаборантом на кафедрі загального мовознавства Львівського державного університету ім.І.Франка.

У 1996 році захистила кандидатську дисертацію та здобула ступінь кандидата філологічних наук. 

Від 1991 і дотепер — викладачка, відтак доцентка, докторка філологічних наук, професорка катедри української мови Національного університету «Львівська політехніка».

1998-2004 рр. – голова мовної комісії "Просвіти" університету Львівська політехніка.

З 1998 року - ініціатор та організатор щорічного мовного та творчого конкурсу серед студентів та учнів "Мова - твого життя основа" ("Мова - твого життя основа").

Лауреат премій Олексія Гірника та імені Бориса Грінченка.

З грудня 2014 по червень 2019 р.р. створила телевізійний культурологічний проєкт на парламентському каналі «Рада» «Велич особистости» з метою популяризації видатних постатей України в різних царинах життя (створено 160 програм).

15 вересня 2015 року захистила докторську дисертацію на тему «Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у ХIV–ХVII ст.» (науковий консультант член-кореспондент НАН України, професор Василь Німчук)

2 грудня 2019 року започаткувала на телеканалі НТА інтелектуально-культурологічний телевізійний проєкт «Ген українців» — з метою висвітлення життя видатних українців.

Науковий доробок нараховує чотири монографії, 200 наукових статей. Упродовж 1998–2004 років очолювала мовну комісію «Просвіти» НУ «Львівська політехніка», є членкинею наглядової ради Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, від 1998 року — ініціятор та організатор щорічного мовно-мистецького конкурсу серед студентів та учнів «Мова — твого життя основа». 2004 року стала лавреатом премії імени Олекси Гірника. Фаріон публічно виступає на захист пам'яти Степана Бандери, єдности українського сходу і заходу, спираючись на радикальне мислення.

Політика 

З 2005 року – член ВО Свобода (лідер – Олег Тягнибок ), входить до складу політради партії.

З 2006-го – депутат Львівської облради, заступник голови комісії з питань освіти та науки.

З грудня 2012 р. по жовтень 2014 р. - народний депутат України VII скликання, до парламенту пройшла висуванцем ВО "Свобода" по одномандатному виборчому округу №116 у Львівській області. Голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти.

На момент обрання – доцент кафедри української мови Національного університету Львівської політехніки.

За результатами позачергових виборів Верховної Ради, що відбулися 26 жовтня 2014 року, Ірину Фаріон не обрано народним депутатом України VIIІ скликання, посівши 3-е місце у 116-му одномандатному округу (набрала 16,35% голосів).

Родина

Ірина Фаріон була одружена з Остапом Семчишиним. У шлюбі народилася дочка Софія (нар.1989). В даний час Фаріон розлучена. Є внучка Єва та внук Дмитро.

Посилання

29.08.2019