Народилася 29 квітня 1964, Львів.
1987 р. закінчила філологічний факультет Львівського державного університету ім.І.Франка.
Працювала лаборантом на кафедрі загального мовознавства Львівського державного університету ім.І.Франка.
У 1996 році захистила кандидатську дисертацію та здобула ступінь кандидата філологічних наук.
Від 1991 і дотепер — викладачка, відтак доцентка, докторка філологічних наук, професорка катедри української мови Національного університету «Львівська політехніка».
1998-2004 рр. – голова мовної комісії "Просвіти" університету Львівська політехніка.
З 1998 року - ініціатор та організатор щорічного мовного та творчого конкурсу серед студентів та учнів "Мова - твого життя основа" ("Мова - твого життя основа").
Лауреат премій Олексія Гірника та імені Бориса Грінченка.
З грудня 2014 по червень 2019 р.р. створила телевізійний культурологічний проєкт на парламентському каналі «Рада» «Велич особистости» з метою популяризації видатних постатей України в різних царинах життя (створено 160 програм).
15 вересня 2015 року захистила докторську дисертацію на тему «Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у ХIV–ХVII ст.» (науковий консультант член-кореспондент НАН України, професор Василь Німчук)
2 грудня 2019 року започаткувала на телеканалі НТА інтелектуально-культурологічний телевізійний проєкт «Ген українців» — з метою висвітлення життя видатних українців.
Науковий доробок нараховує чотири монографії, 200 наукових статей. Упродовж 1998–2004 років очолювала мовну комісію «Просвіти» НУ «Львівська політехніка», є членкинею наглядової ради Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, від 1998 року — ініціятор та організатор щорічного мовно-мистецького конкурсу серед студентів та учнів «Мова — твого життя основа». 2004 року стала лавреатом премії імени Олекси Гірника. Фаріон публічно виступає на захист пам'яти Степана Бандери, єдности українського сходу і заходу, спираючись на радикальне мислення.
З 2005 року – член ВО Свобода (лідер – Олег Тягнибок ), входить до складу політради партії.
З 2006-го – депутат Львівської облради, заступник голови комісії з питань освіти та науки.
З грудня 2012 р. по жовтень 2014 р. - народний депутат України VII скликання, до парламенту пройшла висуванцем ВО "Свобода" по одномандатному виборчому округу №116 у Львівській області. Голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти.
На момент обрання – доцент кафедри української мови Національного університету Львівської політехніки.
За результатами позачергових виборів Верховної Ради, що відбулися 26 жовтня 2014 року, Ірину Фаріон не обрано народним депутатом України VIIІ скликання, посівши 3-е місце у 116-му одномандатному округу (набрала 16,35% голосів).
Ірина Фаріон була одружена з Остапом Семчишиним. У шлюбі народилася дочка Софія (нар.1989). В даний час Фаріон розлучена. Є внучка Єва та внук Дмитро.
Увечері 19 липня 2024 року у Львові на вулиці Томаша Масарика на Ірину Фаріон було скоєно напад із застосуванням вогнепальної зброї, після якого її у критичному стані доправили до лікарні. Після операції вона впала в стан коми.
Президент України Володимир Зеленський засудив напад, коли за життя мовознавиці боролися лікарі, а також заявив, що виконавці злочину мусять понести відповідальність.
Померла 19 липня 2024 року, о 23:20, у лікарні святого Пантелеймона. Парастас відбувся 21 липня в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла у Львові. Поховання – на центральній алеї Личаківського кладовища (поле № 22), неподалік могили композитора Володимира Івасюка.
22.07.2024