ГоловнаСвіт

Президент Європейської ради скликає позачергове засідання через ситуацію довкола Гренландії

ЄС готовий захищатися від будь-яких форм примусу, наголосив Кошта.

Президент Європейської ради скликає позачергове засідання через ситуацію довкола Гренландії
Президент Європейської ради Антоніу Кошта
Фото: EPA/UPG

Президент Європейської ради Антоніу Кошта оголосив про скликання позачергового засідання Європейської ради у зв’язку з останніми подіями та зростанням напруги довкола Гренландії.

Про це йдеться на сайті Ради.

Кошта зазначив, що після консультацій із державами-членами ЄС підтвердили спільну позицію щодо необхідності подальшої координації дій на найвищому політичному рівні.

Він наголосив, що Євросоюз зберігає єдність у дотриманні принципів міжнародного права, територіальної цілісності та національного суверенітету, а також у підтримці та солідарності з Данією і Гренландією.

Окремо країни ЄС підтвердили спільне бачення важливості трансатлантичної співпраці для миру й безпеки в Арктиці, насамперед у межах НАТО. Водночас, за словами Кошти, в Євросоюзі вважають, що запровадження тарифів підриває трансатлантичні відносини та не відповідає торговельній угоді між ЄС і США.

«З огляду на значущість останніх подій і з метою подальшої координації я ухвалив рішення скликати позачергове засідання Європейської ради найближчими днями», — підкреслив Кошта.

Він також запевнив, що ЄС готовий захищатися від будь-яких форм примусу та водночас залишатися відкритим до конструктивного діалогу зі США з усіх питань, що становлять спільний інтерес.

  • Президент США останнім часом активізував заяви про намір приєднати складову Данії – Гренландії – до Штатів нібито через неспроможність країни забезпечити безпеку острова від РФ і Китаю.
  • Білий дім говорив і про силове приєднання Гренландії, і про можливість купити острів чи навіть підкупити його жителів.
  • Дійшло до того, що Трамп звернувся до НАТО із проханням вплинути на ситуацію і допомогти США приєднати данську територію.
  • У ЄС територіальні претензії Трампа на Гренландію сприйняли негативно. З’явилися заяви лідерів блоку і низки держав. Деякі країни відправили у Данію свої невеличкі розвідмісії.
  • У відповідь Трамп оголосив про введення мит (10%) із 1 лютого щодо Данії, Норвегії, Швеції, Франції, Німеччини, Великої Британії, Нідерландів та Фінляндії. 1 червня 2026 року мито збільшать до 25%. Ці тарифи діятимуть до моменту досягнення угоди про повну та абсолютну купівлю Гренландії.
  • Європарламент висловив готовність зупинити ратифікацію торговельної угоди зі США через такі дії американського лідера. А в ЄС з’явилися заклики до керівництва боку застосувати механізм антипримусу до Штатів.
  • Водночас у Гренландії пройшов чисельний мітинг через скандальні заяви президента США.