ГоловнаПолітика

Рада попередньо затвердила поправки до Конституції про скасування депутатської недоторканності

Статтю 80 Конституції скоротять.

Рада попередньо затвердила поправки до Конституції про скасування депутатської недоторканності
Фото: Макс Требухов

Верховна Рада вночі 30 серпня проголосувала за те, щоб скасувати депутатську недоторканність.

Законопроєкт №7203, внесений 2017 року президентом Петром Порошенком, попередньо затвердили постановою №1095. За нього проголосували 363 депутати за 226 мінімально необхідних.

На наступній черговій сесії Верховна Рада муситиме ще раз проголосувати за ці поправки для остаточного внесення змін. Тоді знадобиться мінімум 300 голосів.

Відповідно до ст. 80 Конституції, депутатам Ради гарантується депутатська недоторканність; вони не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах (крім відповідальності за образу чи наклеп); а також не можуть бути без згоди парламенту притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані.

Законопроєктом запропоновано з 1 січня 2020 року виключити з Конституції ч.1 і ч.3 ст.80, в яких йдеться про наявність у парламентаріїв недоторканності, а також про неможливість притягнення їх до кримінальної відповідальності без згоди Ради.

Рада збирається викласти цю статтю в такій редакції: "Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах, окрім відповідальності за образу чи наклеп".

Конституційний Суд ще в червні 2018 року визнав, що законопроєкт відповідає ст. 157 і 158 Конституції. КС у своєму висновку підкреслив, що недоторканність не є привілеєм депутата, а захищає від незаконного втручання в його діяльність.

У вересні 2018 року Верховна Рада відправила законопроєкт на доопрацювання.

Парламент дев'ятого скликання повернувся до розгляду законопроєкту в тій редакції, яка надійшла в КСУ.

Кілька депутатів, зокрема Руслан Князевич, вказували на те, що Рада не могла робити це, оскільки законопроєкт №7203 повинен вважатися знятим з розгляду.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram