З четверга, 20 вересня, набув чинності Договір про зону вільної торгівлі з СНД, підписаний у Санкт-Петербурзі 18 жовтня 2011 року.
"Договір набуває чинності після того, як мине 30 днів із дати отримання депозитарієм третього повідомлення про виконання його сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття ним чинності", - йдеться в тексті документа, повідомляє Интерфакс.
Раніше повідомляли, що третьою країною, яка ратифікувала Договір про зону вільної торгівлі з СНД, стала Україна. У підсумку з 20 вересня він набув чинності для трьох держав - для України, а також для Росії та Білорусі, які ратифікували документ перед нею.
У договорі також уточнено, що "у відносинах між сторонами, які виконали внутрішньодержавні процедури пізніше, цей договір набуває чинності після того, як мине 30 днів з дати отримання депозитарієм відповідних документів".
Тому для ще однієї країни-члена СНД - Вірменії, яка також уже ратифікувала договір, він набуде чинності 17 жовтня.
Ще чотири держави, які приєдналися до угоди (Казахстан, Киргизстан, Молдова і Таджикистан), наразі не виконали внутрішньодержавних процедур.
Договір про ЗВТ із СНД значно жорсткіший від чинних угод із Росією
— Сергій Терьохін, народний депутат України (БЮТ).
Договір відкритий для приєднання інших країн.
Основними перевагами Договору про зону вільної торгівлі є:
фіксація зобов'язань про незбільшення ставок мит для товарів, що належать до винятків з режиму вільної торгівлі;
закріплення зобов'язань держав - учасниць СНД про незастосування нових обмежень у взаємній торгівлі;
установлення термінів скасування винятків на імпорт;
фіксація положення про процес скасування експортних мит;
скорочення кількості угод, якими необхідно керуватися в торговельно-економічних відносинах з країнами СНД;
вирішення торгових спорів у площині механізмів і процедур, прийнятих СОТ.
Нагадаємо, Верховна Рада ратифікувала Договір про ЗВТ із СНД 30 липня. 9 серпня Президент поставив свій підпис під документом, який спровокував чимало скепсису
12 липня на зустрічі з Януковичем у Ялті президент Росії Володимир Путін заявив, що його країна розраховує на швидку ратифікацію Україною цієї угоди.
18 жовтня 2011 року 8 країн СНД (Росія, Україна, Білорусь, Казахстан, Вірменія, Киргизстан, Молдова і Таджикистан) домовилися про створення зони вільної торгівлі.