Вілдерс Герт

Депутат парламенту Нідерландів, лідер "Партії Свободи"

Вілдерс Герт

Місце народження

Вілдерс народився 6 вересня 1963 року у нідерландському місті Венло у провінції Лімбург, на кордоні з Німеччиною. Його батько народився в Німеччині, проте втік звідти перед Другою світовою війною, ховався від нацистів і навіть після війни відмовлявся від поїздок на територію ФРН. Після війни батько Вілдерса працював у компанії Oce N.V., займався розробкою копіювальних апаратів, пізніше був її віце-директором. Вілдерс був молодшим із чотирьох дітей у сім'ї.

Освіта

Вілдерс навчався у католицькому Коледжі святого Хоми (St. Thomas College) у Венлі. Згодом Вілдерс пройшов курс підготовки в галузі страхування та отримав сертифікат про закінчення юридичних курсів Відкритого університету Нідерландів (Open Universiteit). Після закінчення школи Вілдерс не став вступати до університету, а вирішив побачити світ. Спочатку він хотів виїхати до Австралії, але на поїздку у нього не вистачило грошей, і він вирушив до Ізраїлю, який згодом називав своїм другим будинком. В Ізраїлі Вілдерс заробляв на життя, працюючи на хлібному комбінаті в мошаві недалеко від Єрихону.

Політична кар’єра

Політичну кар'єру почав у 1997 році у міській раді м. Утрехт, до якої обирався від «Народної партії за волю і демократію». Роком пізніше став депутатом парламенту країни, речником партії. Завдяки різкій критиці ісламського екстремізму та висловлюванням проти членства Туреччини у ЄС поступово почав розходитися в поглядах з керівництвом партії, залишив її і у вересні 2004 року заснував власну «Партію Свободи».

У виборах 2009 та 2010 років партія Вілдерса здобула значної популярності серед мешканців країни, ставши третьою за чисельністю партією Нідерландів.

На парламентських виборах 2017 року партія Вілдерса посіла друге місце, набравши 13,1% голосів виборців та отримавши в результаті 20 місць у Палаті представників Генеральних штатів.

Політичні погляди

Герт Вілдерс вважає себе лібертаріанцем, наголошує на значних розбіжностях у поглядах з іншими праворадикальними політиками, такими як Ле Пен. Натомість, вважає своїм ідеалом колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер. Зараховує себе до прихильників Ізраїлю, де прожив 2 роки, пропонує запозичити деякі риси його політичної і адміністративної системи. Попри це, став відомим далеко за межами Нідерландів завдяки своїй різкій критиці ісламу та висловлюванням проти еміграції мусульман до Європи. Зокрема, виступає за скасування першої статті Конституції Нідерландів, яка гарантує рівність усіх громадян, наголошуючи на перевазі християнських та європейських цінностей у Нідерландах над усіма іншими. Вілдерс також виступає за обмеження впливу ЄС на внутрішні справи країни, за мораторій на еміграцію та обмеження участі емігрантів у виборах.

У своїх поглядах щодо ісламу Вілдерс вважає, що не існує поміркованих мусульманів, дотримується думки, що ця релігія докорінно ворожа європейським цінностям. На його думку, Коран мусить бути забороненим і в Нідерландах повинна бути введена заборона на еміграцію — держава мусить матеріально заохотити емігрантів, які вже оселилися, добровільно залишити Нідерланди. Як відображення своїх поглядів щодо ісламу у 2008 році зняв документальний фільм «Фітна», який викликав значний резонанс у Нідерландах і цілому світі. За цей фільм Вілдерс отримав погрози на свій адрес і в декількох судових позовах проти нього наголошувалося на розпалюванні міжнаціональної ворожнечі та ненависті. Сам Вільдерс ці звинувачення відкидає і наголошує на свободі слова і праві на критику ісламського екстремізму. Вілдерс також стверджує, що не має ненависті до мусульман, лише до їхньої ідеології. Попри це, фільм «Фітна» користувався певною популярністю серед консервативних кол Європи і США.

За словами Вільдерса, винуватцями війни на сході Україні є не Росія, а ЄС.

04.01.2018