Бренсон Річард

Британський підприємець, засновник корпорації Virgin Group

Бренсон Річард

Місце народження

Бренсон народився 18 липня 1950 року в лондонському районі Блекхет у сім'ї баррістера Едварда Джеймса Бренсона та Єви Бренсон, у дівоцтві Хантлі Фліндт. Старший із чотирьох дітей. Крім нього та брата в сім'ї дві сестри: Лінді та Ванесса. Його брат Тед слідував стопами свого батька, намагаючись зробити кар'єру адвоката. Мати Бренсона працювала в театрі, інструктором пілотів планерів і як супроводжуюча особа у польотах. Його дід, високоповажний сер Джордж Артур Харвін Бренсон, був суддею Вищого суду та Членом таємної ради.

Освіта

До 13 років Бренсон навчався у початковій школі Скейткліфф в Егамі в Сурреї (тепер – школа Бішопсгейту). З 13 до 15 років відвідував школу в Стоу в Бакінгемширі. Труднощі у навчанні та погані оцінки сам Бренсон пояснював дислексією.

У шістнадцять років Бренсон залишив школу і переїхав до Лондона, де організував свій перший успішний бізнес – журнал Student, для якого кілька ілюстрацій зробив знаменитий художник Джеральд Скарф. У журналі, крім іншого, безкоштовно друкували Джон Леннон, Мік Джаггер та деякі інші зірки. У сімнадцять років він відкрив першу благодійну організацію – Student Advisory Centre.

Бізнес

Бренсон розпочав свій перший бізнес, пов'язаний зі звукозаписами, після подорожі Ла-Маншем і придбання на розпродажі коробок із записами, поміченими як браковані. Він продав ці записи, розвозячи їх на власній машині роздрібними точками Лондона. У 1970 році він продовжив продавати браковані записи по поштовій розсилці. Торгуючи під ім'ям Virgin, він продав записів трохи менше, ніж магазини на центральній вулиці (наприклад, мережа WHSmith).

У результаті Бренсон відкрив магазин записів на Оксфорд-стріт у Лондоні, а невдовзі після цього разом із Ніком Пауеллом запустив лейбл звукозапису Virgin Records. Бренсон заробив достатньо грошей на магазині звукозапису, купив маєток, де обладнав студію звукозапису. Студія здавалася в оренду музикантам-початківцям, включаючи мультиінструменталіста Майка Олдфілда.

Бренсон створив Virgin Atlantic Airways у 1984 році, запустив Virgin Mobile у 1999 році, Virgin Blue в Австралії – у 2000 році, а потім зазнав невдачі у 2000 році у пропозиції про купівлю National Lottery.

1997 року Бренсон взявся за те, що більшості здавалося одним із його ризикованих бізнес-починань, увійшовши до залізничного бізнесу. Компанія Virgin Trains виграла франшизи на створення секторів залізниці у пересіченій сільській місцевості Intercity та West Coast у системі залізниці компанії British Rail. Незабаром у Virgin Trains почалися проблеми з рухомими складами та інфраструктурою, успадкованою від British Rail.

Virgin придбала у 1996 році європейську авіакомпанію-перевізника на короткі відстані Euro Belgian Airlines та перейменувала її у Virgin Express. У 2006 році авіалінія була об'єднана із SN Brussels Airlines, колишньою Sabena. Об'єднана компанія одержала назву Brussels Airlines. Вона також започаткувала національну авіалінію, що знаходиться в Нігерії, названу Virgin Nigeria. Ще одна компанія, Virgin America, розпочала вильоти з аеропорту San Francisco International Airport у серпні 2007 року. Бренсон також розробив бренд Virgin Cola і навіть Virgin Vodka, які були особливо успішними починаннями.

25 вересня 2004 року Бренсон оголосив про укладання угоди, за якою нова компанія з космічного туризму, Virgin Galactic, ліцензує технологію, що лежить в основі корабля SpaceShipOne - який також фінансувався співзасновником Microsoft Полом Алленом і розроблявся легендарним інженером США з Ру аеротантикою . пасажирів у суборбітальні космічні висоти. Virgin Galactic (повністю належить Virgin Group) планувала зробити польоти з використанням Scaled Composites White Knight Two доступними громадськості до кінця 2009 року за квитками вартістю близько $200 тис.

11 липня 2021 року Річард Бренсон здійснив туристичний політ у космос. Мільярдер на кораблі VSS Unity піднявся на висоту 80 км над Землею.

Світові рекорди

Річард Бренсон зробив кілька спроб побити світові рекорди, починаючи з 1985 року, коли він спробував отримати Блакитну стрічку Атлантики за найшвидший перетин Атлантичного Океану. Його перша спроба на судні Virgin Atlantic Challenger призвела до того, що човен перекинувся у водах Британії і був врятований вертольотом Королівських військово-повітряних сил Великобританії (англ. RAF) і отримав велике освітлення в пресі. Деякі газети звернулися до Бренсона із вимогою відшкодувати уряду всі витрати на його порятунок. 1986 року на власному судні Virgin Atlantic Challenger II під командуванням експерта з плавання англ. Daniel McCarthy він побив світовий рекорд, пройшовши відстань на дві години швидше. Через рік його повітряна куля на гарячому газі Virgin Atlantic Flyer перетнула Атлантику. Це була найбільша повітряна куля з об'ємом 2,3 мільйона кубічних футів (65 000 м³) і перша повітряна куля на гарячому газі, що перетнула Атлантику. Він розвивав швидкість 130 миль на годину (209 км/год).

У січні 1991 року Бренсон перетнув Тихий океан від Японії до Арктичної частини Канади 6700 миль (10 800 км) на повітряній кулі з об'ємом 2,6 мільйона кубічних футів (74 000 м³). Тим самим він побив світовий рекорд, поставивши новий на швидкості 245 миль на годину (392 км/год).

У березні 2004 року Бренсон встановив рекорд найшвидшого перетину Ла-Маншу на автомобілях-амфібіях, пропливши від Дувра до Кале на Gibbs Aquada за 1 годину 40 хвилин та 6 секунд. Попередній рекорд – 6 годин – був встановлений двома французами.

Стан

Зараз кількість компаній, що входять до Virgin Group, становить близько 360. У 2012 році оборот корпорації становив $24 млрд. Згідно з оцінками журналу Forbes, розмір статків Бренсона оцінюється в $5 млрд.

Бренсон володіє островами Некер площею 300 тис. м (74 акра) у складі Британських Віргінських островів, і Мейкпіс на річці Нуса (Південно-Східний Квінсленд, Австралія). Він також володіє нерухомістю на Карибському острові держави Антигуа та Барбуда.

Нагороди

У жовтні 2007 року Бренсона внесли до британського рейтингу "100 геніїв сучасності", складеного консалтинговою компанією Creators Synectics. На формування рейтингу впливали: роль зміні системи поглядів, громадське визнання, сила інтелекту, досягнення та культурна значимість кожного з кандидатів.

Книги У 1998 році Бренсон випустив автобіографію, озаглавлену "Втрачена невинність" (англ. LosingMyVirginity), що стала міжнародним бестселером. У вересні 2008 року він випустив книгу "Оголений бізнес" (англ. BusinessStrippedBare), яка відкриває закулісні таємниці деяких з його найризикованіших і найсміливіших бізнес-рішень. Обидві книги опубліковано Virgin Books.

Бренсон глибоко сумував про загибель у вересні 2007 року друга-мандрівника Стіва Фоссетта і в жовтні 2007 року написав статтю для журналу Time, під назвою "Мій друг Стів Фоссетт", яка закінчується проханням молитися за його друга.

Бренсон та Україна

27 січня 2014 під час Євромайдану Річард Бренсон закликав українську владу скасувати закони про диктатуру від 16 січня, а також висловив обурення з приводу того, що в Україні гинуть учасники протестних акцій. Після російської анексії Криму підприємець звернувся до світової громадськості й бізнесу із закликом, щоб США і Євросоюз поставилися до ситуації в Криму як до вкрай невідкладної проблеми. Основним кроком Західного світу, на думку Бренсона, має стати поступова відмова від енергозалежності від Росії.

На початку вересня 2014 року Річард Бренсон відвідав Україну, провівши пресконференцію, у якій повідомив, що бореться разом з іншими бізнесменами проти Путіна і закликає його спинитися заради миру та процвітання у всьому світі. Він планував зустрітися особисто з Путіним. Також він зауважив, «що не бачить жодної нації у світі, яка була б настільки згуртованою при нападі ворога».

30 квітня 2015 року Бренсон був головним спікером на Forum One Ukraine, одному з найбільших бізнес-форумів Центральної та Східної Європи. Форум пройшов у Національному палаці мистецтв «Україна».

27 січня 2022 року Річард Бренсон підтримав Україну та закликав лідерів світового бізнесу відстояти її суверенітет. Свої погляди щодо агресивності Росії та важливості підтримки України світовою спільнотою він виклав у статті «Мої думки про Україну і Росію», опублікованій 27 січня 2022 року на сайті www.virgin.com.

20 лютого 2022 року, під час підготовки РФ до повномасштабного військового вторгнення на територію України, Річард Бренсон знову закликав світ допомогти Україні на тлі загрози російського вторгнення, згадавши Будапештський меморандум 1994 року.

29 червня 2022 року особисто відвідав Гостомель та місцевий аеропорт, що серйозно постраждали під час россійської окупації та інтенсивних боїв у лютому-травні того ж року. Серед іншого, обговорив можливість відновлення підприємства "Антонов" та перспективи співпраці у спільних розробках.

10 квітня 2023 року Річард Бренсон став амбасадором платформи United24.

Родина

Бренсон одружений другим шлюбом на Джоан Темплман, з якою у них двоє дітей - Холлі, яка працює лікарем, та Сем Бренсон. Пара одружилася за згодою восьмирічної Холлі на острові Некер 1989 року.

24.05.2023