Франциск (папа)

266-й Папа Римский

Франциск (папа)

Місце народження

Народився 17 грудня 1936 року у Буенос-Айресі в сім'ї італійських мігрантів, був старшим із п'яти дітей. Його батько Хосе Франсіско Бергольйо походив із Портакомаро (області П'ємонту), емігрував до Аргентини через прихід до влади в Італії фашистів. Працював бухгалтером на залізниці. 12 грудня 1935 року Хосе Франсіско одружився з уродженкою Буенос-Айреса Регіною Марією Сіворі, батьки якої також походять з Італії. Хорхе Маріо Бергольйо має четверо молодших братів та сестер: Альберто-Орасіо, Оскар-Адріан, Марта-Рехіна та Марія-Елена.

Освіта

Закінчивши середньо-спеціальну індустріальну школу за фахом хіміка, працював у лабораторії Hickethier-Bachmann, де займався контролем за відповідністю продуктів харчування санітарним нормам. У віці 21 року майбутній Папа вступив до семінарії у буенос-айреському районі Вілья-Девото. 11 березня 1958 року вступив до ордену єзуїтів і отримав гуманітарну освіту в навчальних закладах ордену. Після двох років новіціату закінчив навчання у Сантьяго-де-Чилі, де також вивчав гуманітарні науки. З 1964 по 1966 роки був викладачем літератури і психології у колегії Непорочної в Санта-Фе і колегії Спасителя у Буенос-Айресі. У 1967—1970 роках на факультеті теології у Вищій колегії святого Йосифа в Сан-Мігелі, недалеко від Буенос-Айреса, здобув ліценціат з філософії.

Релігійна кар'єра

Висвячений на священника 13 грудня 1969 року єпископом Рамоном Хосе Кастельяно, після чого продовжив навчання в Іспанії. Останні обітниці в ордені єзуїтів склав 22 квітня 1973 року. Бергольйо був магістром новіціату Вілья-Баріларі, професором богословського факультету, радником єзуїтської провінції та ректором Вищої колегії святого Йосифа в Сан-Мігелі, провінційним настоятелем Аргентини (1973–79). У середині 1980-х років відвідує Філософсько-теологічний інститут святого Георгія у Франкфурті-на-Майні для обговорення дослідницької діяльності та майбутньої теми докторської роботи. Проте цей проєкт не дістав свого продовження. Після перебування в Німеччині став духівником колегії Спасителя у Кордові, а потім знову ректором Вищої колегії святого Йосифа в Сан-Мігелі.

20 травня 1992 року Папа Римський Іван-Павло II призначив Хорхе Бергольйо титулярним єпископом Ауки, єпископом-помічником Буенос-Айреса. Єпископська хіротонія відбулася 27 червня того ж року в кафедральному соборі Буенос-Айреса (головним святителем був архієпископ Буенос-Айреса кардинал Антоніо Кваррачіно, а співсвятителями — єпископ Мерседес-Луґан Еміліо Оґнєновіч і апостольський нунцій в Аргентині архієпископ Убальдо Калабрезі. 3 червня 1997 року призначений архієпископом-коад'ютором архідієцезії Буенос-Айреса; успадкував престол Буенос-Айреса 28 лютого наступного року, після смерті кардинала Куаррачіно. 6 листопада 1998 року призначений також ординарієм для вірян східних обрядів, що проживають в Аргентині і не мають власного прелата (у тому числі, близько 300 тисяч представників УГКЦ). Великий канцлер Католицького університету Аргентини і віцепрезидент єпископської конференції Аргентини.

На консисторії, що відбулася 21 лютого 2001 року, Папа Іван Павло II надав архієпископові Бергольйо сан кардинала-пресвітера з титулом римської церкви Сан-Роберто Белларміно. Брав участь у Конклаві 2005 року, під час якого називався одним із папабілів. Під час голосування він був основним конкурентом Йозефа Ратцингера: у передостанньому турі отримав 40 голосів кардиналів зі 114 присутніх. Проте вже у наступному турі за нього проголосувало 26 кардиналів, і папою було обрано Ратцингера.

У 2005–2011, упродовж двох каденцій, кардинал Бергольйо — голова єпископської конференції Аргентини.

Папство

13 березня 2013 року обраний 266-м Папою Римським. Взяв тронне ім'я Франциск на честь засновника ордену францисканців Франциска Ассізького. Це ім'я досі не використовувалося, таким чином він став першим після папи Ландона у 913 році, хто обрав собі нове ім'я (якщо не враховувати Івана Павла I, який поєднав два часто вживані Папами імені). Речник Ватикану заявив, що ім'я Франциск буде офіційно змінено на Франциск I тільки якщо і коли буде обрано Франциска II.

Папа Франциск і Україна

Папа Римський Франциск був вихованцем українського священника і, на думку глави Української греко-католицької церкви митрополита Святослава Шевчука, добре знає ситуацію УГКЦ.

У квітні 2016 року ініціював збір усіма європейськими католицькими церквами пожертв для біженців із Донбасу.

28 січня 2018 року, під час зустрічі з українськими вірянами у Соборі Святої Софії в Римі заявив, що кожного вечора молиться українською.

5-6 липня 2019 року у Ватикані відбулася зустріч Папи Римського Франциска з митрополитами Української греко-католицької церкви. Він зазначив, що Україна переживає «важку та делікатну» ситуацію. «Вже понад п'ять років вона (Україна) поранена конфліктом, який багато хто називає „гібридним“, що складається з воєнних дій, в яких відповідальні маскуються», — наголосив Франциск. Він назвав війну в Україні конфліктом, в якому найслабші та найменші платять найвищу ціну. Також Франциск закликав до єдності і пильності католицьку церкву в Україні. 11 липня Франциск створив Апостольський екзархат для вірних УГКЦ, які проживають в Італії.

8 лютого 2020 року у Ватикані відбулась аудієнція президента України Володимира Зеленського та Першої леді Олени Зеленської з Папою Франциском. Зеленський запросив Папу відвідати Україну. Він подякував Франциску за ініціативу «Папа для України», спрямовану на допомогу українцям, постраждалим від війни на Донбасі. У свою чергу, Папа Франциск назвав Зеленського «президентом миру».

За даними Соціології 2018 і 2020 років серед усіх релігійних лідерів українці найбільше довіряють Папі Франциску.

2022 року, коли почалась офіційна російська збройна агресія проти України, Папа Франциск підтримав Україну. На початку березня Папа Франциск відправив двох високопоставлених кардиналів із допомогою в Україну. Цими спеціальними посланцями були папський розподілювач милостині кардинал Конрад Краєвський і кардинал Майкл Черні, який очолює папську канцелярію, що займається питаннями міграції, милосердя, справедливості та миру. Ця місія, яка передбачала кілька поїздок, вважалася надзвичайно незвичайним кроком дипломатії Ватикану.

13 березня 2022 року коментуючи бої за Маріуполь, Франциск заявив, що місто, яке носить ім'я Діви Марії стало містом-мучеником лютої війни, яка спустошує Україну.

25 березня 2022 року Папа Франциск ввірив Україну непорочному серцю Діви Марії.

6 квітня 2022 року Папа Франциск засудив різанаину в Бучі та підняв український прапор.

15 квітня 2022 року під час традиційної Хресної ходи в Римі у Страсну п’ятницю Франциск закликав українців і росіян до примирення.

3 травня 2022 року Папа Франциск провів 40-а хвилинну розмову з Патріархом Московським Кирилом. Розмова була проведенна з метою впливу на припинення повномасштабного вторгнення Росії в Україну, однак той пів розмови обгрунтовував йому війну.

Нобелівська премія миру

У 2014 році очолював список найбільш ймовірних кандидатів на отримання Нобелівської премії світу 2014 року, який склав Глава інституту дослідження проблем миру (PRIO) в Осло норвежець Крістіан Берг Гарпвікен.

У 2022 році Папу Франциска знову висунули номінантом на Нобелівську премію миру 2022 року.

Цікаві факти

У Папи Франциска є лише одна легеня (іншу йому видалили в підлітковому віці через інфікування).

Улюблений фільм Франциска І — «Il pranzo di Babette» (Babette's Feast), 1987 року. Фільм розповідає про двох сестер, які живуть в ізольованому селі з їхнім батьком-пастором маленької протестантської церкви.

Улюблена картина «Біле розп'яття» Марка Шагала.

Улюбленою книгою є «Божественна комедія» Данте.

Серед інших інтересів також є поезія відомого німецького поета Йоганна Гельдерліна, а також музика Бетховена.

У Папи Франциска є ступінь магістра філософії та хімії. Він викладав літературу, філософію, теологію і психологію.

Як архієпископ він відмовився від апартаментів, які йому за це надавались, і обрав скромне помешкання.

Він сам готує собі їжу та їздить громадським транспортом. Якщо кудись летить, то лише економкласом.

Папа дуже любить танго і футбол. Уболіває за аргентинську команду Сан-Лоренсо де Альмагро.

У молоді роки зустрічався із дівчиною.

Польща випустила поштову марку із зображенням Папи Франциска.

Папа Римський Франциск підтримує вакцинацію від коронавірусу — він звернувся до людей із закликом зробити щеплення від коронавірусу «на благо всіх».

Посилання

06.09.2022