Протягом останніх років бізнес віддавав на хабарі до половини свого обороту. Тільки за основними корупційними напрямками з легального обігу в кишені чиновників виводили більш ніж 160 млрд грн щорічно.
Такі дані навела Федерація роботодавців України, яку очолює бізнесмен Дмитро Фірташ.
ФРУ зазначає, що список проявів корупції за Януковича нескінченний, але наводить кілька основних.
Держзакупівлі
За даними Держстату, заплановані на 2013 рік держзакупівлі становили 274,2 млрд грн. "Відкати" у цій сфері в середньому становили від 15% до 50%.
Тобто корупційна складова в закупах за державні кошти становить від 50 млрд до 137 млрд грн.
Податкова
2013 року за умов падіння реального ВВП і скорочення обсягів експорту на 10% на рахунки платників податків перерахували рекордну суму відшкодування - 53,4 млрд грн. При цьому скорочення залишку невідшкодованих сум практично не відбулося. Ці факти свідчать про те, що суттєва частина відшкодування здійснена за фіктивними заявами, повідомляє ФРУ. При цьому сумлінним платникам податків пропонували за отримання відшкодування оплатити готівкою близько 30-35%. Загальний обсяг корупційного ринку при відшкодуванні ПДВ у 2013 році становив не менш ніж 15-20 млрд грн.
Загалом ФРУ оцінює корупцію в податковій на суму щонайменше 40 млрд грн.
Митниця
Під час розмитнення товарів тільки 50% плати надходило до бюджету, решта готівкою віддавали певним особам за "допомогу". При цьому шансів відмовитися від неї практично не було. Інший напрям корупції - провезення контрабанди для окремих так званих модних фірм без оплати розмитнення. За оцінками роботодавців, корупційний ринок на митниці 2013 року становив понад 40 млрд грн.
Зерно
За оформлення дозвільних документів під час перевезення зерна трейдери додатково оплачували неофіційні платежі в розмірі 152 грн за тонну. З урахуванням того, що на сезон 2013-2014 років прогнозують експорт 31 млн тонн зерна, йдеться про 5 млрд грн. Левова частка цієї суми йде в служби, створені при Мінагрополітики (ветеринарна служба, інспекція сільського господарства), інше - СЕС, Укрзалізниці, обладміністраціям, екологічній інспекції.
Реєстрація оренди земельних ділянок
За проведення держреєстрації тільки одного договору оренди земельної ділянки потрібно було платити хабар від 300 грн до 1300 грн. Усього 2013 року таких угод було близько 4,7 млн. Отже, сільгоспвиробники втратили близько мільярда гривень.
Надрокористування
У 2013 році було видано більш ніж 820 спецдозволів на користування надрами. У кожному випадку спеціальний дозвіл передбачає обов'язковий моніторинг і науковий супровід - по суті, хабар. За попередні три роки було видано близько 2000 ліцензій, тому тільки за послуги моніторингу підприємства платили щорічно до 200 млн. грн. При цьому для багатьох підприємств суми договорів на одне родовище становлять від 150 тис. до 3 млн грн. Тому загальна сума таких платежів у рази більша. Разом із хабарами та іншими поборами щорічно чиновники із галузі "тягнули" 500 млн грн.