Сущенко Роман Володимирович

Український журналіст, кореспондент національного державного агентства Укрінформ, політичний діяч

Сущенко Роман Володимирович

Місце народження

Народився 8 лютого 1969 року в Черкасах. 

Освіта

1991 року закінчив Київське вище танкове інженерне училище. 

Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Шевченка (заочне навчання, 2002—2004 рр., магістр)

Кар'єра

Офіцерську службу розпочав у 150-му навчальному центрі (м. Миколаїв). Брав участь у миротворчий місії в Боснії і Герцеговині протягом 1997—1998 рр., де, в тому числі, відповідав за зв'язки з громадськістю.

У 2001 році звільнився зі Збройних сил, майор запасу.

З 2002 року працює кореспондентом національного державного агентства Укрінформ.

У 2010—2016 роках — спеціальний кореспондент Укрінформу у Франції.

Арешт в Росії і звільнення

У 2015—2016 роках тричі літав до Росії. Затриманий та заарештований 30 вересня 2016 року у Москві. Про місце перебування Сущенка стало відомо лише через два дні після затримання, у неділю 2 жовтня, коли у московський слідчий ізолятор «Лефортово» прибули російські правозахисники з плановою перевіркою умов утримання арештованих.

Звинувачений за статтею 276 Кримінального кодексу Росії за шпигунство на користь України. Ув'язнений у Лефортівській в'язниці.

4 червня 2018 року Московський міський суд засудив Романа Сущенка до 12 років колонії суворого режиму.

За даними газети «Коммерсантъ», журналіста обвинувачували в тому числі у спробі з'ясувати можливість нового наступу на Маріуполь з боку ДНР.

7 вересня 2019-го Сущенка було звільнено з полону в РФ під час обміну українських полонених на злочинців. За даними адвоката Марка Фейгіна, після цього Сущенкові було заборонено в'їзд до Росії терміном на 20 років.

Міжнародна реакція

2017 року Європарламент прийняв резолюцію «Політичні в'язні в тюрмах РФ і ситуація в Криму», в якій зазначено, що Роман Сущенко та інші українські громадяни незаконно утримуються в ув'язненні на території Росії. Депутати Європарламенту закликали негайно звільнити цих людей і сприяти їхньому поверненню на батьківщину. З такими ж вимогами виступила і Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ). До цього заклику також долучилися Міжнародна і Європейська федерації журналістів. Генеральний секретар Міжнародної федерація журналістів Ентоні Белленджер назвав утримання українського журналіста за ґратами в Росії «посяганням на свободу ЗМІ».

Політична діяльність

Після повернення з російського ув'язнення вступив до політичної партії «Європейська солідарність» і очолив її партійний осередок в Черкаській області.

На місцевих виборах 2020 року був обраний депутатом Черкаської обласної ради, з грудня 2020 року — перший заступник голови Черкаської обласної ради.

У жовтні 2021 року брав участь у проміжних виборах до Верховної Ради по 197-му виборчому округу, але програв представнику «Слуги народу» Віталію Войцехівському.

Нагороди

Орден «За мужність» III ст. (19 листопада 2018) — за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної журналістики, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди 100-річчя заснування Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ»;Вручаючи нагороду дружині журналіста Анжелі, Президент України Петро Порошенко зазначив: «Я хотів би відзначити нагородою Романа Сущенка за мужність, за героїзм, за справжній патріотизм, який точно попаде в підручники історії як трималися і тримаються українці».

Відзнака «Симон Петлюра. Журналістика і Державність» (2021).

Родина

Одружений. Має дочку Юлію (журналістка) та сина Максима. До 2016 року родина проживала у Франції; після затримання Романа Сущенка в Росії — повернулися до Києва.

05.06.2023