Фріланд Христя

Віце-прем'єр-міністр, міністр фінансів Канади

Фріланд Христя

Місце народження

Народилася 8 лютого 1968 у Піс-Ривері, провінція Альберта. Її батько, Дональд Фріланд, був адвокатом і членом Ліберальної партії Канади. Мати, Галина Хом'як (1946—2007), українка за походженням, народилася після війни в Німеччині у таборі для біженців, теж була адвокаткою і 1988 року балотувалася на виборах в окрузі Едмонтон-Страткона від Нової демократичної партії. Батько Галини, Михайло Хом'як, був журналістом-політемігрантом, а її сестра, Христина, вийшла заміж за історика-марксиста Джона Пола Химку.

Освіта

Фріланд навчалася в Адріатичному коледжі об'єднаного світу, що є частиною організації United World Colleges. Отримала ступінь бакалавра мистецтв з російської історії та літератури в Гарвардському університеті, 1993 року — ступінь магістра досліджень зі славістики в коледжі Святого Антонія в Оксфордському університеті, де навчалася за стипендією Родса.

Володіє російською, українською, італійською, французькою та англійською мовами.

Журналістська кар'єра

Фріланд розпочинала свою журналістську кар'єру в Україні як стрингер Financial Times, The Washington Post і The Economist. Пізніше вона працювала у Financial Times у Лондоні заступницею редактора, редакторкою британських новин, очільницею московського бюро, кореспонденткою у Східній Європі, редакторкою вікенд-видання та редакторкою FT.com.

З 1999 до 2001 року Фріланд працювала заступницею редактора канадської газети Globe and Mail, після чого обійняла посаду керівного директора Financial Times у США. У березні 2010 року Фріланд перейшла на посаду редактора в Thomson Reuters, а у квітні 2011-го стала редакторкою Thomson Reuters Digital. Фріланд також була щотижневим оглядачем у Globe і Mail. Працюючи у Thomson Reuters на посаді керівного директора та редактора відділу споживчих новин, оголосила про звільнення і рішення розпочати політичну кар'єру.

Політична кар'єра

26 липня 2013 року Фріланд залишила журналістику, щоб балотуватися на довиборах до парламенту Канади від Ліберальної партії округом у Торонто. 15 вересня 2013 року вона виграла праймеріз, а 25 листопада отримала 49% голосів, перемігши Лінду Макквег із Нової демократичної партії.

4 листопада 2015 року призначена міністром міжнародної торгівлі Канади.

10 січня 2017 року в результаті перестановок у Кабінеті міністрів призначена міністром закордонних справ Канади в уряді Джастіна Трюдо. Подібно до її колеги Мері-Енн Мігічук, приймаючи присягу члена кабінету міністрів, Христя Фріланд поклала свою руку на українське Євангеліє, а наприкінці сказала українською мовою "Дякую!".

20 листопада 2019 року, після канадських федеральних виборів, призначена віце-прем'єр-міністром Канади, міністром міжурядових справ Канади.

17 серпня 2020 року Джастін Трюдо оголосив про перестановки в кабінеті міністрів: Фріланд була призначена міністром фінансів, а голова Тайної ради Домінік Леблан замінив її на посаді міністра з міжурядових справ.

Підтримка України

2018 року закликала звільнити українського режисера, політв'язня Кремля Олега Сенцова.

Фріланд відвідала Україну від імені Ліберальної партії. Вона обідала з головним рабином Києва, зустрілася з Мустафою Джемілєвим, лідером кримських татар та народним депутатом, та з Віталієм Кличком і Петром Порошенком, який згодом був обраний президентом України у травні 2014 року.

Фріланд є однією із тринадцяти канадців, яким заборонили в'їзд Росії під санкціями, які ввів президент Росії Володимир Путін у березні 2014 року.

Участь у ток-шоу

Фріланд шість разів брала участь у ток-шоу "Real Time with Bill Maher". Вона також брала участь у програмах "The McLaughlin Group", "Dylan Ratigan Show", "Imus in the Morning", "Fareed Zakaria GPS" та "The Colbert Report". Є частим гостем у політичному ток-шоу Left, Right & Center на радіостанції KCRW. У червні 2013 року Фріланд виступила з промовою на TED Talks, присвяченій питанням економічної нерівності, плутократії та глобалізації.

Визнання

У червні 2020 міжнародна неурядова організація Freedom House відзначила особливий внесок Христі Фріланд у захист прав людини премією ім. Марка Палмера.

Книги

Фріланд є автором книг "Продаж століття" (2000) про перехід Росії від комунізму до капіталізму та "Плутократи: розквіт глобальних надбагатіїв та занепад всіх інших" (2012). "Плутократи" потрапили до списку бестселерів The New York Times і отримали премію Ліонеля Гельбера за нехудожнє висвітлення міжнародних справ, а також Національну ділову книжкову премію як найбільш видатну канадську книгу, яка має відношення до бізнесу.

Особисте життя

Одружена з Гремом Боулі, британським письменником і репортером The New York Times. В них троє дітей. З літа 2013 року живе в Торонто.

29.08.2022