Башар народився 11 вересня 1965 року в місті Дамаск, в родині командувача ВПС і ППО Сирійської Арабської Республіки генерала Хафеза аль-Асада. Коли Башару було чотири роки, його батько організував військовий переворот і зайняв посаду президента республіки, на якій залишався до самої смерті у 2000 році.
Дитинство Башар провів у Дамаску, де навчався в елітному арабо-французькому ліцеї «Хуррія». Башар був третьою дитиною у родині і наступником на президентському посту повинен був стати його старший брат Басель. Тому по закінченню навчання у ліцеї, Башар обрав цивільну професію і в 1982 році вступив на медичний факультет Дамаського університету, який закінчив у 1988 році з червоним дипломом за спеціальністю «лікар-офтальмолог».
Протягом деякого часу Башар працював у військовому шпиталі Тішрин у передмісті Дамаску, а в 1991 році відправився на стажування до Великої Британії в офтальмологічний центр Western Eye Hospital при лікарні Святої Марії, розташований в лондонському районі Паддінгтон. Під час навчання у Лондоні Башар вів тихий, непоказний спосіб життя. Там же він познайомився із своєю майбутньою дружиною — Асмою Фаваз аль-Ахрас.
В 1994 році старший брат Башара — Басель аль-Асад, котрий розглядався, як батьківський спадкоємець, загинув у автокатастрофі. Після загибелі брата, Башар повернувся з Лондона на батьківщину, де в 1995 році вступив до військової академії у місті Хомс. У 1995 році у званні капітана очолив танковий батальйон, а пізніше Республіканську гвардію. У січні 1999 року Башар аль-Асад отримав звання полковника.
10 червня 2000 року внаслідок серцевого нападу помер президент Хафез аль-Асад. Сирійський парламент змінив конституцію, знизивши мінімальний вік кандидата в президенти з 40 до 34 років, спеціально для обрання на цю посаду Башара Асада. Вже у липні в країні був проведений референдум, за результатами якого 97,3 % сирійців висловилися за те, аби країну очолив Башар аль-Асад.
10 липня 2000 р. на референдумі з обрання глави держави Башар Асад набрав 97,3% голосів. 17 липня 2000 р. він обійняв посаду президента.
Свою діяльність Башар аль-Асад почав зі збільшення демократичних свобод, були випущені з тюрем політичні в'язні, закрита спеціальна в'язниця, сирійцям дозволили користуватись мобільними телефонами. Незважаючи, що це була осінь 2000 року, цей період назвали «Дамаська весна». У Дамаску стали збиратися політичні «салони», а піком співпраці влади та суспільства став «Маніфест 99», який вимагав скасувати режим надзвичайного стану, смертну кару, а також особливі суди, котрі розглядали справи опозиціонерів. Ці демократичні перетворення відбулись в багато чому завдяки дружині Башара — Асмі, що отримала європейську освіту та виховання. Але через шість місяців, під тиском впливових родичів та генералітету Башар Асад почав згортати демократичні перетворення, а його дружина виїхала на лікування до Європи.
У травні 2007 р. Башар Асад став президентом Сирії вдруге, завоювавши на загальнонаціональному референдумі 97,62% голосів.
17 липня 2007 р. Асад офіційно обійняв посаду президента на другий семирічний термін.
З березня 2011 р. у Сирії триває збройний конфлікт, який забрав, за даними ООН, життя понад 150 тис людей. Урядовим військам протистоять загони бойовиків, що належать до різних збройних формувань, у яких у тому числі діють іноземні найманці.
На виборах у президенти Сирії, що відбулися 3 червня 2014 р., в яких вперше балотувалися кілька кандидатів, Башар Асад переміг, набравши 88,7% голосів виборців.
У березні 2014 року під час початку російської окупації Криму підтримав дії Володимира Путіна. У Генеральній Асамблеї ООН Сирія проголосувала за визнання так званого "кримського референдуму", увійшовши до країн, які підтримали Росію.
26 травня 2021 року Башар Асад переобрався на четвертий семирічний термін на виборах президента країни, які не визнають демократичного світу.
18 березня 2023 року Україна застосувала персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) щодо Башара Асада, у тому числі позбавлення державних нагород України.
На початку грудня 2024 року протурецькі ісламістські повстанці з угруповання Гай'ат Тахрір аш-Шам розпочали наступ з провінції Ідліб. Внаслідок маршу сирійської опозиції 8 грудня Дамаск був взятий і Башар Асад втік з країни в бік Лівану. 8 грудня з'явилася інформація, що нібито він потрапив в авіакатастрофу, а ввечері цього же дня російські ЗМІ повідомили що Башар Аль — Асад з родиною прибув до Москви де йому надали притулок.
Башар Асад одружений на Асмі аль-Ахрас. Його дружина – фахівець у галузі комп'ютерних технологій. У Башара Асада та Асми є два сини Хафез (2001 р.н.) і Карім (2004 р.н.), і дочка Зейні (2003 р.н.).
09.12.2024