Соня Кошкіна (справжнє ім'я – Ксенія Микитівна Василенко) – українська журналістка, співвласник та шеф-редактор інтернет-видання «Lb.ua»
Народилася 8 липня 1985 року у Києві.
З 1998 до 2002 року навчалася у Школі юного журналіста «Юн-прес» при Палаці піонерів. Після закінчення два роки там викладала.
2007 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Незадоволена здобутою освітою, вступила до аспірантури Одеської юридичної академії за спеціальністю «Філософія права».
З 2003 до 2005 року була кореспондентом газети «День».
У вересні 2005 року почала працювати в інтернет-виданні «Обозреватель». Саме тоді на пропозицію шеф-редактора сайту Олега Медведєва взяла псевдонім.
У червні 2009 року, залишивши «Обозреватель», стала шеф-редактором та співвласником інтернет-видання «Лівий берег».
У травні 2012 року захистила у КНУ імені Тараса Шевченка дисертацію «Інтернет-видання як фактор формування демократичної та політичної культури», здобувши ступінь кандидата політичних наук. Однак у жовтні Шевченківський райсуд скасував присвоєння ступеня. Кошкіна заявила про цькування з боку співробітника президентської адміністрації Андрія Портнова.
У середині лютого 2015 року випустила книгу "Майдан. Нерозказана історія", присвячену подіям Євромайдану 2013-2014 років. Слоган книги – "головне розслідування подій Революції Гідності". Її основою стали як самі матеріали журналіста, так і інтерв'ю з учасниками тих подій, серед яких були Олександр Турчинов, Рінат Ахметов, Петро Порошенко та Олександр Янукович, Юлія Тимошенко та інші. За оцінкою видання "Телекритика", книга була "одною з найбільш очікуваних - принаймні серед медійників - книжкових новинок року" (2015) побачила світ у середині лютого 2015-го року - у річницю трагічних подій на київському Майдані. За півтора місяці продажу було реалізовано понад 18 тисяч екземплярів книги – як російською, так і українською мовами.
У 2015 році Соня Кошкіна стала ведучою програми «Лівий берег» («24 канал»).
Як пояснює сама Ксенія:
"Взагалі-то я народилася Сонею. Моя мама завжди хотіла доньку Соню. Але тато наполягав назвати Ксенією, а не Сонькою, щоб у школі не дражнили. Коли я переходила на «Обозреватель», у мене на той момент ще тривав контракт з газетою «День», і Олег Медведєв – тодішній редактор сайту – запропонував взяти псевдонім. Ім'я у мене вже було.
18 листопада 2011 року видання «Лівий берег» опублікувало фото, на якому народний депутат Володимир Ландік веде СМС-листування про долю свого сина, який на той момент перебував під судом за звинуваченням у побитті дівчини, після чого нардеп звернувся до прокуратури з вимогою порушити кримінальну справу проти Соні Кошкіної за недотримання таємниці листування інтернет-виданням LB.ua.
Проте прокуратура почала розгляд заяви лише через вісім місяців, у зв'язку з чим Соня Кошкіна заявила, що «Ландік — лише привід, формальний привід наїхати на нас». 29 червня 2012 року Соня Кошкіна заявила, що не повертатиметься в Україну, поки «не з'явиться і не буде оприлюднена офіційна відмова у порушенні кримінальної справи щодо епізоду з Ландиком» і вона не отримає інших гарантій, і сказала, що не виключає, що попросить політичного притулку в одній із європейських країн.
4 липня 2012 року на LB.ua було опубліковано відкритий лист Соні Кошкіної від імені Володимира Ландіка, на який була відповідь від Соні Кошкіної з вибаченнями на адресу Ландіка. Наступного дня Ландік звернувся до прокуратури з проханням припинити кримінальне переслідування журналістів LB.ua на його звернення.
Незважаючи на це, 18 липня прокуратура порушила кримінальну справу за фактом скоєння злочину («порушення таємниці листування чи іншої кореспонденції державного діяча»). У той же день видання «Лівий берег» закрило доступ до свого контенту та оприлюднило на головній сторінці сайту фотографії чиновників, яких вважало відповідальними за порушення справ: голови Адміністрації президента Сергія Льовочкіна, першого заступника генерального прокурора Рената Кузьміна, першого віце-прем'єр-міністра Валерія Хорошковського та радника президента Андрія Портнова — із підписом: «Запитайте у них, де LB.ua». При цьому Льовочкін і Хорошковський засудили порушення справи. Прес-служба президента Януковича випустила повідомлення про те, що президент висловив свою занепокоєння та доручив перевірити законність відкриття справи. США закликали владу України припинити переслідування у цій справі та забезпечити плюралізм та незалежність ЗМІ.
07.04.2024