Народився 4 листопада 1952, Київ.
1970-1972 рр. - Навчання в Українській сільськогосподарській академії. 1980 року закінчив Харківський інститут ім.Дзержинського, здобув вищу юридичну освіту.
1972 р. Віктор Шокін працював техніком у столичному Центральному республіканському ботанічному саду АН УРСР.
У 1973-1975 р.р. - служба у радянській армії (Йошкар-Ола).
У 1975-1976 pp. був старшим техніком у НДІ Оріон.
У 1980 р. – стажист прокуратури Московського району Києва.
У 1981-1989 pp. - слідчий, старший слідчий прокуратури Московського району Києва.
У 1989-1994 pp. Віктор Шокін обіймав посади старшого слідчого, слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу прокуратури міста Києва.
У 1994-1997 роках Шокін працював начальником відділу нагляду за дотриманням законів спеціальними підрозділами боротьби з організованою злочинністю прокуратури Києва.
З 1997 р. по 1998 р. - начальник відділу нагляду за дотриманням законів спеціальними підрозділами боротьби з організованою злочинністю Управління нагляду за дотриманням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство прокуратури Києва.
У 1998-2001 pp. - слідчий із особливо важливих справ управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України.
2001 року Віктор Шокін відмовився розслідувати справу Юлії Тимошенко. Пояснив, що рішення було викликане власними професійними моментами і зараз теж відмовився б від цієї справи.
З 2002 р. по 2003 р. та у 2004-2007 рр. обіймав посаду заступника генерального прокурора України (при Святославі Піскуні).
У 2007-2014 роках Віктор Шокін перебував на пенсії.
26 червня 2014 року Шокін був призначений заступником генерального прокурора України – начальником Головного управління нагляду у кримінальному провадженні та затверджений членом колегії Генеральної прокуратури України.
11 лютого 2015 року указом президента України Петра Порошенка №68/2015 Віктора Шокін призначено генеральним прокурором України. Змінив на цій посаді Віталія Ярему.
16 лютого 2016 року Порошенко закликав голову ГПУ піти у відставку. За кілька днів стало відомо, що генпрокурор написав заяву про звільнення, 19 лютого подання про звільнення Шокіна з посади генерального прокурора було внесено до парламенту.
29 березня 2016 року Верховна Рада підтримала звільнення Віктора Шокіна з посади генерального прокурора України, а 3 квітня президент Порошенко підписав указ про звільнення Шокіна.
Робота на посаді Генерального прокурора
13 лютого 2015 р. на оперативній нараді Шокін поставив перед обласними прокурорами завдання у максимально стислі терміни досягнути законного та якісного результату у розслідуванні кримінальних проваджень, що стосуються подій Революції Гідності, розслідування корупційних злочинів, а також злочинів скоєними колишніми високопосадовцями.
14 лютого Генеральною прокуратурою України спільно із співробітниками Служби безпеки України було проведено спецоперацію із затримання екс-глави фракції Партії регіонів Олександра Єфремова. Шокін повідомив, що Єфремов підозрюється у «зловживанні службовим становищем за обтяжуючих обставин» та «службове підроблення». Крім того Єфремов підозрюється у фінансуванні бойовиків на Донбасі.
З 16 лютого 2015 — член РНБО. Того ж дня Шокін заявив, що справу Гонгадзе контролюватиме він сам.
Пізніше екс-регіоналу Михайлу Чечетову було висунуто звинувачення у організації та проведенні 16 січня 2014 року голосування у Верховній Раді за диктаторські закони. 21 лютого Чечетова було арештовано до того, як він виплатить заставу у розмірі 5 мільйонів гривень.
6 березня разом зі своїм заступником Давидом Сакварелідзе представив спільноті стратегію реформування органів прокуратури України, яка була розроблена з врахуванням американського та європейського досвіду. Сакварелідзе сказав, що замість 638 районних прокуратур в Україні буде створено 208 місцевих прокуратур. Генпрокурор Шокін в свою чергу підкреслив, що в Україні на 100 тисяч населення 32 прокурора, в той час як у європейських країнах їх набагато менше. Президент Порошенко роботу Шокіна на посаді генпрокурора оцінив позитивно, підкреслюючи, що хабарникам місце у тюрмах.
17 жовтня Шокін заявив, що Генеральна прокуратура вибудувала піраміду осіб, причетних до злочинів проти Євромайдану і збудувала хронологію узурпації влади. На вершині таблиці опинився Віктор Янукович.
31 жовтня 2015 р. СБУ було проведено спецоперацію із затримання лідера партії «УКРОП» Г. Корбана, підозрюваного у заснування злочинної організації й корупції. 2 листопада Шокін заявив, що повістки до Генеральної пропуратури отримали депутати «Опозиційного блоку» О. Вілкул та Н. Королевська.
2 листопада 2015 року близько 22:00 на Генерального прокурора України Віктора Шокіна було вчинено замах. 3 листопада Служба Безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом замаху на Генпрокурора Віктора Шокіна за ст. 112 (посягання на життя державного чи громадського діяча) Кримінального кодексу України. За офіційними даними по кабінету генпрокурора було здійснено три постріли зі снайперської гвинтівки. Для прицільної стрільби снайпер застосовував тепловізор, усі штори були закриті. Шокіна врятувало броньоване скло.
За час роботи на посаді Генерального прокурора неодноразово піддавався критиці через низьку ефективність роботи Генеральної прокуратури, гальмування резонансних справ тощо.
Донька колишньої дружини — Тетяна Горностаєва — заступник прокурора Одеської області.
Зять — Олексій Горностаєв — заступник прокурора Київського району міста Одеси.
Сват — Микола Горностаєв — заступник прокурора Дніпропетровської області.
Заслужений юрист України (22 серпня 2003) — за значний особистий внесок у державне будівництво, багаторічну сумлінну працю і з нагоди 12-ї річниці незалежності України
Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України.
Нагороджений нагрудними знаками «Почесний працівник прокуратури України», «Подяка за сумлінну службу в органах прокуратури» 1 ступеня, «Подяка за довготривалу бездоганну службу в органах прокуратури», «Ветеран прокуратури України».
29.03.2016