ГлавнаяБлогиБлог Віталія Скоцика

Чому реформ дедалі більше, а охочих жити в Україні менше?

Поки Уряд вистрілює «реформами» та «осучасненнями», падіння рівня життя змушує людей шукати кращих умов на чужині – стабільних зарплат, якісних послуг, адекватних чиновників. Для кого всі ці реформи, якщо країна поступово перетворюється на пустку?

Фото: EPA/UPG

За результатами опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» у вересні цього року, кількість охочих змінити місце проживання на іншу країну зросла до 35%. Це на 5% більше, ніж у минулому році. Чому так виходить, що «рішучих реформ» дедалі більше, а охочих жити в Україні дедалі менше? Підкажу владі напрямок пошуку причин. Держава втратила з поля зору мету всіх змін, які вона продукує, – людину, її вільну самореалізацію і комфорт. Реформи без демонтажу олігархічної системи, яка породжує несправедливість, не вселяють людям особливої віри в майбутнє. Тому Україна втрачає найактивніший прошарок суспільства.

Найгірше, що кількість потенційних емігрантів найвища серед молоді 18-35 років – 54%. Люди, які мають невдовзі взяти відповідальність за свою країну, воліють переїхати в іншу. Серед них високий відсоток тих, хто здобув вищу освіту і зовсім скоро стане провідником інновацій у своїй галузі. Україна розкидається талантами, при цьому потерпаючи від нестачі нових кадрів!

Списати міграційні настрої на війну не вийде: найбільше тих, хто бажав би змінити місце проживання, - серед мешканців Заходу (41%). На Півдні їх 34%, у Центрі й на Сході – по 33%. Що ж до безвізового режиму, то він лише трохи ширше відчиняє вікно у світ, щоб більше українців побачили, як живуть інші народи.

Задуматись варто ось про що: найчастіше серед причин, які спонукають думати про еміграцію, українці називають просте бажання отримати кращі умови для життя (64%).

Мільйони наших земляків емігрують, щоб працювати на розвиток чужих економік, чужих суспільств, віддати свої знання й таланти чужим інститутам і дослідницьким лабораторіям. І взамін отримати гідну зарплату і естетичний міський простір, якісний сервіс і нормальні адміністративні послуги. Декому просто хочеться бачити свого мера, що вранці їде на роботу на велосипеді, а не з ескортом дорогих машин.

До високого рівня смертності в Україні додається ще й шалений потік трудової міграції. Що далі? Країна поступово перетворюється на пустку. І безглуздо апелювати до патріотизму, якщо своя держава не створює умови, щоб молодь працювала вдома і щоб заробітчани повернулися з інших країн. Замість копійчаного підняття пенсій і зарплат на тлі знецінення гривні - українцям потрібні умови для підприємництва, захист права власності, стимули для розвитку науки і переробної промисловості.

Віталій Скоцик Віталій Скоцик , Економіст, Голова Аграрної партії України
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook и Twitter